تا دو، سه دهۀ پیش کمتر ساختمانی وجود داشت که بیش از ده یا دوازده طبقه ساخته می‌شد و هر ساختمانی که ارتفاعی بیشتر از این اندازه داشت، برج مرتفع و آسمان‌خراش محسوب می‌شد. اما در دو دهۀ اخیر با پیشرفت تکنولوژی ساخت ‌وساز و روش‌ها و متریال نوین، امکان طراحی و ساخت سازه‌های مرتفع بیشتری حاصل شده و شاهد سر برآوردن ساختمان‌های بلند در اکثر شهرهای بزرگ کشور شدیم . البته مرتفع‌ترین برج‌های ایران در حال حاضر در کلان‌ شهرها واقع شده‌اند.

برای آنکه سازه‌های مرتفع به صورت اصولی و ایمن ساخته شوند، باید استانداردها و ضوابط حساسی رعایت شود. بررسی‌ها از نوع خاک محل احداث و تحمل حداکثر وزنی که می‌تواند تحمل کند شروع شده و همچنین گسل‌های منطقه و میزان خطرآفرینی آنها را مطالعه می‌کنند. شدت و جهت وزش باد هم خصوصاً در بالاترین نقطۀ برج باید محاسبه شود.

heighest towers

از طرف دیگر با توجه به اینکه یک برج تجاری یا مسکونی هجوم و حضور جمعیت بالایی را دارد، دسترسی‌ها به زمینی که برج قرار است در آن ساخته شود هم باید بررسی شوند. تک‌ تک این مسائل و موارد مهم دیگر روی طراحی، اجرا و حتی امکان احداث برج در سایت مورد نظر تاثیر گذار هستند.

متاسفانه در سال‌های اخیر برج‌های تجاری و مسکونی زیادی در شهرهای بزرگ ساخته شده است که بسیاری از استانداردها برای آنها رعایت نشده و باعث تبدیل آنها به یک  فاجعه بزرگ هنگام بروز زلزله و آتش‌سوزی شده است. این ساختمان‌ها همچنین بافت منطقه را به هم ریخته و حتی مزاحمت‌هایی از نظر دسترسی برای باقی ساکنین محله ایجاد کرده‌ است.

با این حال می‌توانیم سازه‌های مرتفعی در ایران بیابیم که  از این لحاظ در وضعیت بهتری قرار دارند و اصولی‌تر ساخته شده‌اند. در ادامه این مقاله شما را با مرتفع ترین برج های ایران آشنا می کند.

برج میلاد

برج میلاد

برج میلاد تهران با 435 متر ارتفاع بلندترین برج کشور و ششمین برج بلند مخابراتی در جهان که در زمینی با مساحت 62 هکتار احداث شده است. برج میلاد در شمال‌غرب شهر تهران قرار دارد و دسترسی به آن از سه طریق میسر است: بزرگراه شیخ فضل‌الله نوری، بزرگراه حکیم و بزرگراه همت.

برج میلاد که یکی از مرتفع‌ترین برج‌های ایران و جهان است به یکی از نمادهای پایتخت ایران تبدیل شده است و همچنین مرکز مهمی برای رویدادهای فرهنگی و تفریحی است؛ به همین دلیل جزو جاذبه‌های گردشگری نیز محسوب می‌شود. البته یکی از کاربری‌های اصلی این برج مانند باقی سازه‌های مرتفع در ایران و جهان، رفع نیازهای مخابراتی و تلویزیونی تهران است.

این برج دارای مرکز همایش‌های بین‌المللی دارای 15 سالن مختلف، سکوی دید باز و بسته، انواع رستوران‌ها، فضاهای نمایشگاهی، موزۀ مشاهیر ایران، گنبد آسمان، پارک دلفین‌ها، دو سالن سینما و… است که آن را به مرکزی کم ‌رقیب در حوزۀ امکانات تفریحی و رفاهی در ایران تبدیل کرده است.

یکی از نکات برجسته در طراحی برج میلاد، قسمت تاج آن است که نمای بیرونی‌اش با معماری سنتی ایرانی و نقش ‌ونگارهای آن هم‌ خوانی و هماهنگی دارد.

ساخت برج میلاد پس از چند سال تحقیق و بررسی در دی‌ماه سال 76 شروع شد و پس از 11 سال، در مهر سال 87 به بهره‌برداری رسید.

برج بین المللی تهران

برج بین المللی تهران

برج بین المللی تهران از بلندترین ساختمان مسکونی و یکی از مرتفع‌ترین برج‌های ایران است که دارای 162 متر ارتفاع  و 56 طبقه است. برج بین‌المللی تهران که با سه بال طراحی شده و 220هزار مترمربع زیربنا دارد. این غول مرتفع و مستحکم 572 واحد مسکونی را شامل می‌شود که در بین آنها پنت‌هاوس‌های تریپلکس هم وجود دارد.

این برج  بین بزرگراه‌های حکیم غرب، کردستان و خیابان شیخ بهایی واقع شده است و دسترسی به آن از هر نقطۀ شهر آسان است.

برج بین‌المللی تهران طبق ضوابط و استانداردهای روز طراحی و ساخته شده است. طراحان و سازندگان آن مدعی هستند این ساختمان می‌تواند زلزله‌هایی با شدت ده ریشتر را هم تاب بیاورد. پس میتوان نتیجه گرفت که این ساختمان عظیم مقاوم ‌ترین برج مسکونی ایران در برابر زلزله است.

هر بال این برج چشم‌انداز متفاوتی از تهران را به نمایش می‌گذارد. ساکنین واحدها از خدماتی مانند مدیریت انرژی مصرفی، شبکه کامپیوتری داخلی، دوربین‌های مداربسته، سیستم اطفاء حریق، آنتن مرکزی تلویزیون و سیستم کنترل ترافیک آسانسور برخوردار هستند.

در طبقۀ همکف برج 17 واحد تجاری وجود دارد که در خدمت رفاه و آسایش ساکنین آن هستند. دو زمین تنیس اختصاصی و امکانات کامل ورزشی هم از دیگر امکانات این برج است. همچنین هزار پارکینگ سرپوشیده با اسکلت بتنی و دیوار حائل برای ساکنین برج در نظر گرفته شده است.

هر چند که در سال‌های اخیر ساخت سازه‌های مرتفع در ایران رشد چشم ‌گیری داشته است، با این وجود این ساختمان همچنان جزو بلندترین برج‌های کشور است.

برج مرکز تجارت جهانی تبریز

برج مرکز تجارت جهانی تبریز

این ساختمان 37 طبقه و 157 متر ارتفاع دارد و در شهرک ولیعصر تبریز احداث شده است. این ساختمان که از بلندترین برج‌های ایران است از چندین جهت دارای ویژگی‌های خاص و نوینی است که به برخی از آنها شاره می‌کنیم:

 • اولین ساختمان پلان آزاد کشور است.
 • بلندترین برج تجاری-خدماتی-گردشگری کشور است.
 • اولین ساختمان کشور است که با نمای پانل‌های سرامیکی ویژۀ آج‌دار اجرا شده است.
 • اولین برج مرتفع ایران مجهز به میراگرهای ویسکوز جاذب انرژی زلزله است.
 • اولین برج ساخته شده ی کشور با ستون‌های پیش‌ساخته با تکنولوژی R-PC است.

مرکز تجارت جهانی تبریز دارای سه ورودي  شامل ورودي غربي از خيابان شريعتي جنب پارك ياس، ورودي شرقي از ميدان پروين اعتصامي خيابان صفا و ورودي جنوبي از خيابان ليدا است. این برج دارای 1500 واحد پارکینگ سرپوشیده و تعداد بسیاری پارکینگ روباز است تا مراجعه‌کنندگان دچار سختی و مشکل نشوند.

برج مرکز تجارت جهانی تبریز علاوه بر آنتن‌های مخابراتی دارای بخش اداری، شعب بانک‌ها، دفاتر شرکت‌های داخلی و بین‌المللی، سالن برگزاری همایش، رستوران گردان و… است. این مرکز در اردیبهشت سال 96 افتتاح شده و خدمات خود را به بازدیدکنندگان ارائه می‌دهد.

برج الماس قو خاورمیانه

برج الماس قو خاورمیانه

این پروژۀ مدرن و جنجالی در شهر متل قو استان مازندران احداث شده است و از بسیاری جهات برجسته و جالب توجه است. این مجتمع سه برج دارد که دو تا از آنها تجاری-مسکونی و بوده و سومین برج هتل مجللی با 38 طبقه است که 150 متر ارتفاع دارد. هر کدام از برج‌های مسکونی 21 طبقه ‌ای هستند.

این پروژه با سرمایۀ احد عظیم ‌زاده ساخته شده است و برای هر مرحلۀ آن از مطالعات مقدماتی تا مراحل پایانی و تکمیلی- از شرکت‌های بین ‌المللی و مطرح کمک گرفته شده است. به طور مثال، نورپردازی برج ‌ها را شرکت فرانسوی SSF انجام داده است.

پروژۀ الماس قو خاورمیانه نمونۀ درخشان و برجستۀ علم و هنر معماری نوین در کشور است که می‌تواند در سطح بین‌الملل به رقابت با پروژه‌های مشابه بپردازد.

 

مجتمع تجاری پاژ مشهد

 

مجتمع تجاری پاژ در مشهد

مجتمع تجاری پاژ را شهر طبقاتی هم می‌نامند که برازندۀ آن است. این مجموعه حدود 130هزار مترمربع زیربنا دارد و در پنج بلوک به بهره ‌برداری رسیده است و از مرتفع ‌ترین برج‌های ایران است. این بلوک‌ها بین 6 تا 25 طبقه دارند و کاربری‌های بسیار متنوع و متعددی را شامل می‌شوند.

مرکز تجاری-اداری پاژ ابتدای بلوار جانباز مشهد واقع شده است و از لحاظ دسترسی، شرایط خوبی دارد. پارکینگ هوشمند این مجتمع ظرفیت بیش از 750 خودرو را دارد که بتواند تا حدود زیادی پاسخ‌گوی نیاز مراجعه‌کنندگان باشد.

مجتمع تجاری پاژ شامل فضای اداری، چندین فروشگاه‌ بزرگ، چندین رستوران، سالن‌های سینما، کافه کتاب، بانک، فضای بازی و ورزشی و… است که افراد را با نیازها و خواسته‌های گوناگون راضی نگه می‌دارد؛ بدون آنکه نیاز باشد از مجموعه خارج شوند.

برج سفید تهران

برج سفید تهران

این برج که در سال 1379 در محلۀ پاسداران تهران افتتاح شد، در زمان خودش بسیار مورد توجه و تحسین قرار گرفت و از مرتفع ‌ترین برج‌های ایران است. برج سفید 22 طبقه و 134 متر ارتفاع دارد و اولین رستوران چرخان ایران در این برج ساخته شده است.

این برج دارای واحدهای اداری و البته یک هتل لوکس و مجلل است. اتاق‌های این هتل به واسطۀ محلی که در آن قرار گرفته است دارای آرامش مطلوبی هستند و پس از گذشت نزدیک به دو دهه، همچنان جایگاه و محبوبیت خود را بین شرکت‌ها و مسافرین حفظ کرده و حتی مشتریانی دائمی و قدیمی دارند.

برج آسمان در فرمانیه

برج آسمان در فرمانیه

زمانی که این برج 37 طبقه در منطقۀ فرمانیۀ تهران ساخته شد، بلندترین ساختمان مسکونی ایران نام گرفت. امروز هم با 120 متر ارتفاع، پس از برج بین‌المللی تهران جایگاه دوم را در این جدول به خود اختصاص داده است و یکی از مرتفع‌ترین برج‌های ایران است. برج آسمان در مجموع 104 واحد مسکونی، تجاری و اداری دارد. دفتر مرکزی سازمان کشتی‌رانی ایران هم در حال حاضر  در این برج قرار دارد.

با آرمان سازه پدیده همراه باشید.

+ نوشته شده در سه شنبه هفدهم دی 1398 ساعت 15:56 توسط آرمان سازه پدیده یک نظر

در مقاله های قبلی آرمان سازه پدیده ،  انواع کوپلر را به شما شرح دادیم. در این مقاله ، می خواهیم به بررسی مزایا و معایب اتصال جوشی میلگرد بپردازیم.

اتصال جوشی میلگرد

در این روش دو سر میلگرد توسط دستگاه برش مخصوصی به صورت صیقلی و صفر درجه برش داده شده و تحت فشار بالای نیروی هیدرولیک به همراه حرارت حاصل از سوختن گاز استیلن در هم ادغام می شوند. مدت زمان در نظر گرفته شده برای یک اتصال در دمای ۱۲۵۰ درجه سانتی گراد ۶۰ ثانیه می باشد. این روش علاوه بر مزایای اندک، معایب فراوانی را نیز دارد. به طور کلی با توجه به عدم انداره گیری پارامترهای مکانیکی و فیزیکی در این روش و دخالت عوامل متعدد و همچنین تجمیع خطاهای انسانی، محیطی، ماشین آلات و هزینه بالا قابلیت اعتماد به این روش کاهش یافته است. این اتصال در دو حالت صورت میگیرد :

 • حالت اول ( اتصال جوشی میلگرد ذوبی با الکترود ) : در این روش آرماتورها پهلو به پهلو و با استفاده از قطعات کمکی با یکدیگر جوش می خورند. ( جوش با قوس الکتریکی )
 • حالت دوم ( اتصال جوشی میلگرد نوک به نوک خمیری ) : متداولترین و مدرنترین روش جوشکاری آرماتورها می باشد. این روش جوشکاری خمیری یا فورجینگ نام دارد. ( جوش الکتریکی تماسی )

عوامل ذکر شده ذیل باعث کاهش اطمینان این روش از اتصال می باشد:

 • مهارت اپراتور جوشکاری
 • عدم اجرا یا اجرای ناقص دستورالعملها و استانداردهای موجود
 • عدم امکان کنترل حرارت شعله استیلن ( ۱۲۵۰ درجه سانتیگراد )
 • تقریبی بودن زمان حرارت دهی با توجه به تجربه اپراتور
 • تقریبی بودن طول محل حرارت دهی به علت عدم وجود ابزار کنترلی
 • عدم امکان کنترل درجه حرارت آرماتور در حین حرارت دهی
 • تاثیر دمای محیط در سرد شدن محل جوش در نتیجه شکننده شدن محل جوش
 • رفتار متفاوت میلگردها در برابر حرارت دهی به علت تنوع و عدم یکنواختی پروسه تولید
 • عملکرد نامناسب وصله تحت بارهای لرزه ای و رفت و برگشتی
 • افزایش خوردگی و تغییر خواص میلگرد در نقطه اتصال به علت حرارت ناشی از جوشکاری
 • عدم امکان اندازه گیری پارامترهای فیزیکی و مکانیکی

 

صرف هزینه های گزاف جوشکاری به روش استیلن و عدم نتیجه مطلوب حاصل از جوشکاری به تنهایی کافی می باشد تا این روش توجیه پذیری خود را از دست دهد. از نتایج بدست آمده عملکرد روش اتصال جوشی می توان به شکست آرماتورها در زلزله کوبه ژاپن اشاره کرد. با آنکه جوش ها توسط اپراتورهای ماهر ژاپنی اجرا شده و نظارت دقیق بر انجام این جوش ها و انجام آزمایشهای کنترلی وجود داشت ، نتایج حاصل از این روش در مناطق زلزله خیز فاجعه بار بوده و به هیچ وجه قابل اطمینان نیست. اتصال جوشی به هیچ عنوان برابر با اتصال مکانیکیکوپلر ) نخواهد شد.

با آرمان سازه پدیده همراه باشید.

+ نوشته شده در سه شنبه هفدهم دی 1398 ساعت 14:34 توسط آرمان سازه پدیده بدون نظر

کوپلر چیست ؟

کوپلر یک نوع ابزار سخت مکانیکی ( قطعه فلزی ) با استقامت بسیار بالا و ابعاد و متریال تعریف شده که جهت اتصال دو آرماتور استفاده می شود به گونه ای که دو آرماتور به حالت یک آرماتور یکپارچه تبدیل می شوند تا در نهایت تا دو آرماتور در محل اتصال عملکردی یکسان داشته باشند. استقامت بسیار بالای کوپلر در تحمل نیرو و فشار های وارده بسیار مورد اهمیت می باشد و تراکم آرماتور ها را کاهش داده و کیفیت اجرای بتن ریزی را مطلوب میسازد.

کوپلر ها را وصله مکانیکی هم می نامند کع روشی نوین و نه چندان جدید در وصله آرماتور ها استفاده از وصله مکانیکی است.

شرکت اتصالات مکانیکی آرمان سازه پدیده اولین دارنده نشان استاندارد اتصالات مکانیکی کوپلر در ایران محصولات است که همواره سعی دارد با تولید کوپلر با کیفیت بالا و متنوع در جهت رفع مشکلات صنعت ساختمان قدم بردارد.شرکت تولیدی آرمان سازه پدیده ازسال۱۳۸۵ فعالیت خود را آغاز نموده و با ایجاد واحد کنترل کیفی و بهره نخستین از متخصصان و کارشناسان و محبوب و اخذ استاندارد ملی ایران و روسیه و تاییدیه از نظام مهندسی  سعی بران دارد که محصولی با کیفیت بالا ارائه دهد.

کلیه ماشین الات صنعتی آرمان سازه پدیده ازطراحی و کیفیت بالایی برخوردار است. در ادامه توضیحاتی از کارهایی که ارمان سازه پدیده انجام میدهد ,رزوه کاری انتهای میلگرد به دو روش مستقیم وآپست انجام میشود درهردو از این روش پرسه رزوه کاری نه به روش براده برداری بلکه به روش کار مکانیکی انجام میگیرد.درنتیجه استحکام محل رزوه  درحد استحکام محل آرماتور در روش مستقیم به اندازه حداقل ۴  میلی متر اور سایزینگ در روش اپست تقویت میشود.

در راستای تضمین کیفیت محصولات است که رزومه کاری بدون کوپلر و فروش کوپلر بدون رزوه کاری امکانپذیر می باشد و بایستی کوپلر تولیدی آرمان سازه پدیده بر روزی زوه ایجاد شده توسط ماشین آلات آزمان ساز پدیده و اپراتور این شرکت صورت گرفته باشد.

 

کوپلر استاندارد

 

استفاده از محصولات متنوع  این مجموعه تولیدی در پروژه ملی و استانی کشور عزیزمان باعث افتخار مجموعه آرمان ساز پدیده شده است.

 

مزایای استفاده از کوپلر

 • یکپارچگی بیشتردر سازه های بتنی
 • تراکم پایینتر میلگرد
 • صرفه جویی در مصرف میلگرد
 • امکان استفاده از سایزهای بزرگتر آرماتور و کاهش ابعاد مقاطع بتنی

کوپلر های استاندارد

کوپلر های استاندارد در قسمت هایی که ۲ آرماتور به هم وصل میشوند و یکی از آرماتور ها میتواند بچرخد استفاده میشود.

کوپلر های تبدیل:

کوپلرهای تبدیل هنگامی بکار برده میشوند که بخواهید دو آرماتور را با قطر های مختلف به هم وصل کنید.

کوپلر های جوشی:

کوپلرهای جوشی هنگامی استفاده میشوند که قرار باشد قطعه بتنی به قطعه فلزی وصل شود. انجام آن نیز به این شکل است که یک طرف کوپلر به قطعه فلزی جوش داده میشود و آن یکی طرف هم جهت رزوه کردن آرماتور ها و متصل کردن آماده است.

کوپلر های پیچی و قفلی

کوپلرهای پیچی و قفلی اغلب برای آرماتورهایی که طولی کم دارند بکار میروند. این کوپلر ها به این صورت هستند که آرماتور رزوه نمیشود و فقط آرماتور درون کوپلر میرود و به وسیله پیچها سفت و قفل میشود.

کوپلرهای فشاری:

کوپلرهای فشاری به صورت غلافی هستند و به وسیله پیچها از بیرون سفت میشوند. این کوپلر ها در برابر نیروهای فشاری مقاومت می کنند و از آرماتور ها حفاظت می نمایند.


+ نوشته شده در سه شنبه هفدهم دی 1398 ساعت 13:28 توسط آرمان سازه پدیده بدون نظر

معماری مدرن نام سبکی نوین و پیشرو در هنر معماری می باشد. هنر معماری مدرن Modern Architecture Art  در میانه دهه آخر قرن نوزدهم بنیان گذاری شد و سپس شروع به رشد و نمو کرد. معماری نوین واقعیتی انقلابی است که روش و سبک جدیدی در هنر معماری آغاز نمود. در معماری نوین اندیشه های خلاقانه همراه با نوع کارکرد، با یکدیگر ترکیب می گردند که نتیجه آن طرح معماری اجرا شده ای هست که پیش از آن وجود نداشت.

معمری مدرن

 

آیا معماری مدرن نوعی دانش و تکنولوژی است؟

آرشیتکت هایی که شیوه کارشان معماری نوین بود، در تلاش بودند تا شیوه نگرش مدرن را در قالب دانش و مهندسی و تکنولوژی، با جهان در حال تغییر هم سو کنند. اروپا که در حال صنعتی شدن بود، تاثیر بسزایی از معماری نوین پذیرفت. این تاثیر در دیگر نقاط جهان هم به چشم می خورد. سازه های نخستین هنر معماری مدرن برج های بلند و آسمان خراش ها بودند. مواد و مصالح مورد نیاز اجرای سازه های نوین چیزی نبود جز بتن، فولاد و شیشه. نورگیری در بطن معماری مدرن از اهمیت فراوانی برخوردار بود.

 

سادگی در طراحی و اجرای فرم و نما در معماری مدرن

 

سادگی در طراحی و اجرای فرم و نما در معماری مدرن

 

یکی از مهم ترین اصول معماری نوین ، سادگی در طراحی و اجرای فرم و نما است. معماری نوین به شدت کارکردی قدرتمند داشت و از مدرنیزاسیون بالایی برخوردار بود. اولویت نخست معماری نوین ، طراحی ساده  همراه با خلاقیت و آفرینشگری در فرم و نما می شد. نقطه عطف ماجرای حرکت معماری، در حقیقت یک رنسانس بزرگ بود که هنر معماری از کلاسیک به نوین تغییر جهت و محتوا یافت. ساختمان هایی مثل قصرها و کلیساها در معماری نوین از اهمیت خیلی کمی برخوردار بود. سخن یکی از معماران بزرگ لودویگ میس ون دروهه در رابطه با معماری نوین چنین بوده است: کمتر  بیشتر است. این سخن در تکامل معماری نوین تاثیر زیادی داشته است.

 

اولین و مهم ترین ویژگی معماری نوین ، خردگرایی است. استفاده از عنصر فلز نشان دهنده ی  آغاز معماری نوین می باشد. به ترتیب بهره جویی از بتن و شیشه هم وارد میدان توسعه معماری نوین گردید.  نمونه بارز معماری نوین برج ایفل بود که تمامی این مصالح نوین بتن و فلز و شیشه را در بردارد. ساختن سازه های به سبک معماری نوین بعد از جنگ جهانی دوم بیشتر شد. سادگی فرم و نما و همینطور بی تفاوتی معماری مدرن به تاریخ و فرهنگ تحت انتقادهای زیادی قرار گرفتند.

 

نگاهی به تاریخچه معماری مدرن

 

 

معماران به سوی جایگزینی برای طراحی داخلی از طریق ساخت شاهکارهایی با ساخت و ساز مصالح معماری نوین بودند که هم عملکردی و هم چشم‌نواز باشند. در حالی که آدلف لوس می گفت:(تزیئنات جنایت است)

جمله مشهور میس ون درروه «کم‌تر بیشتر است» از شیوه های محبوب عام محسوب می گردید.. روش معماری پوست و استخوان از شیوه های کاری میس بود، چون مینیمال در طراحی و اجرا، احساسی به شکل، بودن در نمای باز و پلان آزاد و به انسان دست می دهد..

مدرسه باوهاوس از آثار معماری مدرن ، توسط والتر گروپیوس در سال  ۱۹۱۹ طراحی و ساخته شد. باوهاوس معتقد به جمله ی « فرم تابع کارکرد است» بود یکی از سختی های معماری نوین در دهه ۱۹۳۰ به شمار می رفت.

 

معماری مدرن از چه ساختار و کارایی برخوردار است؟

با تاکید بر روی نقشه و فرم های هندسی ، مدرنیسم پدید آمد. سازه و فضای معماری اهمیت بسیار بالایی دارد. آرشیتکت هایی همانند فرانک لوید رایت از فضای زمین به شکلی بهره جسته اند که بر روی نما و نقشه سازه اثر  بکند. حضور ساختمان بر روی زمین از ویژگی های طبیعی پروژه معماری است که به شکل نقطه‌ی آغاز برای مرتبط ساختن نمای درون و برون استفاده شده است.

به طور مثال آرشیتکت های مدرنیسم اتاق‌هایی را طراحی نموده اند که رو به پاسیو و فضای باز گشوده شده و یا دیوارها شیشه‌ای هستند که ارتباط میان بیرون و درون به وجود آورده اند. یکی از ویژگی های مهم معماری نوین سادگی در طراحی و فرم است که بیشتر‌بر روی نمای بیرونی به عنوان یک  فضای کل تمرکز دارد. معماری نوین، پاکیزگی ، ‌کارکردگرایی و سادگی را در طراحی نمای خانه ترویج داده است و فضاهای داخلی خانه و عناصر سازه ساختاری به صورت اکسپوز برای ناظر قابل نمایش هستند.

با آرمان سازه پدیده همراه باشید.

+ نوشته شده در سه شنبه هفدهم دی 1398 ساعت 13:11 توسط آرمان سازه پدیده بدون نظر

سه روش اتصال میلگرد

 

در این مقاله ، شرکت آرمان سازه پدیده ، می خواهید سه روش اتصال میلگرد را با هم مقایسه کند و آنهارا نسبت به کارشان اولویت بندی کند.

مقایسه روش های اتصال میلگرد , کوپلر , کوپلر استاندارد , آرمان سازه پدیده , خرید کوپلر , فروش کوپلر , اورلپ میلگرد

 

اورلپ (همپوشانی) میله گرد

این نوع اتصال ، از کنار هم قراردادن دو آرماتور به موازات یکدیگر تشکیل شده که انهارا توسط قطعات سیم به یکدیگر وصل می کنند.

 

آرمان سازه پدیده , کوپلر , کوپلر استاندارد , خرید کوپلر

 

نکات آیین نامه ای همپوشانی میلگرد

لازم است به ذکر می باشد که چند بند آیین نامه ای در اینجا گفته شود:

 •  طبق بند ۹-۱۸-۴-۱-۲ مبحث نهم، وصله پوششی ، تنها در میلگردهای با قطر کمتر از ۳۶ میلی متر مجاز می‌باشد.
 • همچنین طبق بند ۹-۱۸-۴-۲-۱ مبحث نهم، کمترین طول پوشش در وصله‌‌های پوششی میلگردهای کششی، برابر است با:۱٫۳*طول مهاری میلگرد مستقیم در کشش
 • با در نظر گرفتن فرضیات زیر مقدار طول مهاری میلگرد مستقیم در کشش و همچنین حداقل طول پوشش در وصله‌‌های پوششی میلگردهای کششی در دو جدول زیر آمده است:
  الف FY=400 MPa (و  fc=21 MPa.
  ب)بتن معمولی است (نه سبک).
  پ)آرماتور بدون اندود اپوکسی است.
 • حداقل فاصله مرکز به مرکز آرماتورها ۱۰ سانتی‌متر بوده و حداقل پوشش بتنی روی آرماتورها ۵ سانتی‌متر می باشد.

دلیل خداحافظی از اتصال اورلپ ؟

اورلپ (وصله پوششی ) برای رسیدن به استحکام ، به بتن اطراف خود وابسته می باشد. بنابرین عدم یکنواختی و پیوستگی ساختاری کاملا در این اتصال مشهود می باشد.

طبق آیین نامه  ACI، اتصال اولپ در مقابله با بارهای پریودیک قابل اطمینان نبوده و از محدوده  الاستیک خود خارج می شود .طی سالیان متمادی و برای اطمینان بیشتر در قابلیت وکارآیی اتصال اورلپ ، طول اتصال پوششی افزایش یافته  و همچنین استفاده از اورلپ در بعضی نقاط ساختمان کاملا ممنوع می باشد.

مقایسه روش های اتصال میلگرد , کوپلر , کوپلر استاندارد , آرمان سازه پدیده , خرید کوپلر , فروش کوپلر , اتصال اورلپ

 

اتصال مکانیکی توسط کوپلر

در این نوع اتصال توسط کوپلر ، به دو سر میلگرد رزوه شده قابل انجام است.

مقایسه روش های اتصال میلگرد , کوپلر , کوپلر استاندارد , آرمان سازه پدیده , خرید کوپلر , فروش کوپلر , اتصال مکانیکی

 

 1. اتصالات مکانیکی نوعی از قطعات مکانیکی می باشند که بین دو قطعه آرماتور قرار گرفته و باعث می شوند که آرماتور درمحل اتصال ، رفتاری مثل یک آرماتور یکپارچه داشته باشد .
 2. آرماتورها در اتصال مکانیکی ، به صورت سر به سر به یکدیگر وصل می شوند. این اتصال بسیاری از مزایای یک آرماتور یکپارچه را تامین می کند . 
 3. تراکم آرماتور را کاهش می دهد و امکان بتن ریزی مطلوب را فراهم می کند.
 4. بر اساس آیین نامه بتن ایران ، یک اتصال مکانیکی بسیار قوی تر و مستحکم تر از اتصال اورلپ است چرا که میزان استحکام مورد نیاز برای یک اتصال مکانیکی حداقل ۲۵ درصد بیشتر از استحکام طراحی برای اتصال اورلپ در نظر گرفته می شود. 

مقایسه تراکم میلگردها در اتصال اورلپ و مکانیکی

 

تراکم میلگردها , اتصال مکانیکی , کوپلر , آرمان سازه پدیده , کوپلر استاندارد , خرید کوپلر , فروش کوپلر , تولید کوپلر

 

اتصال فورجینگ ( جوش سر به سر)

اتصال فورجینگ ، به وسیله حرارت دادن دو سر میلگرد و اتصال آنها با فشار به یکدیگر می باشد.

 

اتصال فورجینگ , کوپلر , کوپلر استاندارد , خرید کوپلر , فروش کوپلر , تولید کوپلر

 

مقایسه سه روش اتصال میلگرد اورلپ (همپوشانی)، وصله مکانیکی(کوپلر) و جوش فورجینگ

الف)مقایسه هزینه(قیمت تمام شده)سه روش

 1. هزینه اتصال کوپلینگ

الف)در اتصال کوپلینگ به یک عدد کوپلر(عموما ساده ی راستگرد) و رزوه  هر سر میلگرد نیاز می باشد ؛ در این روش دسترسی به آرماتورها مشکل شده و هزینه ها افزایش می یابد.

ب)در اتصال کوپلینگ هزینه و قیمت  کوپلر ۴۷۰۰۰ ریال و هزینه و قیمت  رزوه دو سر میلگرد ۲۵ ،۲۴۰۰۰ ریال در نظر گرفته شده است.

 1. هزینه اتصال فورجینگ
  در اتصال فورجینگ به کپسول اکسیژن و استیلن و یک کارگر ماهر و دو کارگر ساده نیاز می باشد.
 2. هزینه اتصال اورلپ
  اتصال اورلپ با چشم پوشی از سیم های مصرفی برای اتصال ، دارای هزینه ای نمی باشد.
  در اتصال فورجینگ برای میلگرد ۷۰،۲۵ جوش را می توان به ازای مصرف یک عدد کپسول استیلن ۱۲ پوندی (به قیمت  ۴۰۰۰۰۰ ریال) و نصف کپسول گاز اکسیژن ۲۰ پوندی   (به قیمت  ۸۰۰۰۰ ریال) انجام داد که دراین صورت:
  ۶۲۸۶=۴۴۰۰۰۰/۷۰   قیمت گاز مصرفی به ازاء هر سر جوش میلگرد 

قیمت و هزینه یک کارگر ماهر روزمزد ۵۰۰۰۰۰ ریال و دو کارگر ساده هر کدام ۳۵۰۰۰۰ ریال در نظر گرفته شده و با احتساب روز کاری ۸ ساعته و بازده ۳۰  درصدی کارگران:

۱۴۴ = تعداد جوش در یک روز=۶۰/(۰.۳*۶۰*۶۰*۸)

۸۳۳۳=۱۴۴/  (۵۰۰۰۰۰+۷۰۰۰۰۰)  =قیمت و هزینه کارگر برای هر سر جوش میلگرد

که در نهایت قیمت و هزینه کل هر سر جوش در روش فورجینگ برابر است با :                                                                                         ریال       ۱۴۶۱۹   = ۶۲۸۶+۸۳۳۳

ب)زمان مصرفیسه روش

 1. زمان مصرفی اتصال کوپلینگ
  در اتصال کوپلینگ به طور متوسط ۱۲۰ ثانیه برای رزوه ی دو سر میلگرد و ۳۰ ثانیه بستن توسط کوپلر نیاز می باشد که در مجموع ۱۵۰ ثانیه زمان صرف خواهد کرد.
 2. زمان مصرفی اتصال فورجینگ
  در اتصال فورجینگ زمان اجرای هر اتصال ۶۰ ثانیه در نظر گرفته شده است.
 3. زمان مصرفی اتصال اورلپ
  در اتصال اورلپ، زمان اجرا برابر ۱۵ ثانیه است.

پ)طول اتصال

توجه کنید که این مقدار، ثابت نبوده و هر بار تغییر می کند

 1. در روش کوپلینگ حداقل ۱۰۰ میلی متر 
 2. در روش فورجینگ حداقل ۵۰ میلی متر
 3. در روش اورلپ حداقل ۱۰۰۰ میلی متر می باشد

اگر در پروژه ای فقط زمان اجرای پروژه مهم باشد ، (مدت زمان کمتر) ، روش های اتصال به ترتیب زیر انجام می شوند:

 1. اورلپ
 2.  فورجینگ 
 3. کوپلینگ

اگر در پروژه ای دولتی که هزینه برای کارفرما چندان مهم نباشد ، روش های اتصال به ترتیب زیر انجام می شوند:

 1.  فورجینگ
 2.  کوپلینگ
 3. اورلپ

با آرمان سازه پدیده همراه باشد.

+ نوشته شده در سه شنبه هفدهم دی 1398 ساعت 13:5 توسط آرمان سازه پدیده بدون نظر