وصله مکانیکی ( کوپلر ) در مقایسه با وصله پوششی دارای مزیتهای فنی و اقتصادی متعددی میباشد که از آنجمله میتوان به موارد ذیل اشاره کرد

با توجه به آنکه کوپلر مانند وصله پوششی به مشخصات بتن و میزان و چگونگی بارهای اعمالی بستگی ندارد، به همین دلیل روش مطمئنتر هتند و همچنین ضریب اطمینان بالایی داردند

کوپلر باعث انسجام بیشتری در سازههای بتنی میگردد. وصله مکانیکی مقاومت و سختی لازم را در مقابل نیروهای استاتیکی مانند بارهای زنده و مرده و همچنین دینامیکی مانند زلزله و حرکت اتومبیل و قطار بر روی پل را دارا میباشد.

آیین نامه های ساختمانی بر خلاف وصله پوششی که در مکانهای خاص میتوان از آنها استفاده نمود و حداکثر مقاومت لازم برای وصله پوششیFyمیباشد، دو نوع وصله مکانیکی تعریف کرده است. وصله نوع یک که همان وصله استاندارد میباشد باید بتواند مقاومتی برابر 1221Fyیعنی 21درصد بیشتر از وصله پوششی را تحمل نماید و از این وصله میتوان در همان محلهایی استفاده کرد که از وصله پوششی میتوان استفاده نمود. وصله نوع دو که همان نوع لرزهای است باید بتواند مقاومتی برابر Fu یعنی مقاومت نهایی میلگردها را تحمل نماید و از آن میتوان در تمامی نقاط سازه حتی مفاصل پلاستیک استفاده نمود.

 

کوپلرها باعث آرایش منظم و فاصله بیشتر میان آرماتورها در ناحیه وصله و درنتیجه ایجاد فضای مناسب برای بتن ریزی مطلوب و متراکم سازی آن میگردد.

استفاده از آرماتورهای با سایز کوچک منجر به افزایش ابعاد ستونها میگردد تا بتوان تعداد لازم آرماتورها را استفاده نمود در حالی که با استفاده از وصله مکانیکی میتوان از میلگردهای قطور تر استفاده

نمود و این امر هم موجب کوچک شدن ابعاد ستونها میشود و هم صرفه اقتصادی وصله مکانیکی را بیشتر میکند.

با استفاده از کوپلر نیازی به انجام محاسبات خسته کننده طول وصله پوششی و همچنین دتایل کردن آنها نیست.

با استفاده از وصله مکانیکی دیگر نیازی به گذاشتن میلگرد انتظار نیست که باعث کاهش هزینههای نیروی انسانی، قالب بندی و خطرات ناشی از وجود آنها است، میگردد.

با استفاده از وصلهمکانیکی میتوان از حداکثر نسبت فولاد به سطح مقطع حتی در مکانهای وصله میلگرد استفاده نمود که این امر باعث کاهش ابعاد ستونها میگردد.

استفاده از کوپلر موجب به حداقل رسیدن ضایعات آرماتور و همچنین اجتناب از طراحی Overdesignمیگرد

وصله های مکانیکی باعث آرایش منظم و فاصله بیشتر میان آرماتورها در ناحیه وصله و درنتیجه ایجاد فضای مناسب برای بتن ریزی مطلوب و متراکم سازی آن میگردد.

استفاده از آرماتورهای با سایز کوچک منجر به افزایش ابعاد ستونها میگردد تا بتوان تعداد لازم آرماتورها را استفاده نمود در حالی که با استفاده از وصله مکانیکی میتوان از میلگردهای قطور تر استفاده

نمود و این امر هم موجب کوچک شدن ابعاد ستونها میشود و هم صرفه اقتصادی وصله مکانیکی را بیشتر میکند.

با استفاده از وصله مکانیکی نیازی به انجام محاسبات خسته کننده طول وصله پوششی و همچنین دتایل کردن آنها نیست.

با استفاده از وصله مکانیکی دیگر نیازی به گذاشتن میلگرد انتظار نیست که باعث کاهش هزینههای نیروی انسانی، قالب بندی و خطرات ناشی از وجود آنها است، میگردد.

با استفاده از کوپلر میتوان از حداکثر نسبت فولاد به سطح مقطع حتی در مکانهای وصله میلگرد استفاده نمود که این امر باعث کاهش ابعاد ستونها میگردد.

استفاده از کوپلر موجب به حداقل رسیدن ضایعات آرماتور و همچنین اجتناب از طراحی Overdesignمیگرد

+ نوشته شده در یکشنبه بیست و هشتم مهر 1398 ساعت 16:57 توسط آرمان سازه پدیده بدون نظر

 

 

امروزه مهندسین عمران و ساختمان سازی ، وابستگی شدیدی به استفاده از کوپلر پیدا کرده اند. به همین دلیل ، زمان آن رسیده است که تکنولوژی جدید ، جایگزین روش های قدیم ساختمان سازی شود.

 

اما »کوپلر« چیست؟

کوپلر یک نوع ابزار سخت مکانیکی ( قطعه فلزی ) با استقامت بسیار بالا و ابعاد و متریال تعریف شده می باشد که جهت اتصال دو آرماتور استفاده می شود و دارای انواع مختلف می باشد. استفاده از این ابزار ، علم و صنعت ساختمان سازی را به سمت مقاوم شدن و امنیت بیشتر پیش می برد.

 

 

تلاش های شرکت های تولید کننده کوپلر در ایران

 

 

شرکت آرمان سازه پدیده ، سعی بر تولید محصولات با کیفیت بالا و متنوع جهت رفع مشکلات صنعت ساختمان دارد. جامعه ی رو به رشد ساختمان سازی ایران و جهان ، از تولید کوپلر استاندارد استقبال کرده است. شرکت آرمان سازه پدیده با ایجاد واحد کنترل کیفی و بهره نخستین از متخصصان و کارشناسان و محبوب و اخذ استاندارد ملی ایران و روسیه و تاییدیه از نظام مهندسی ،  سعی بر آن دارد که محصولی با کیفیت بالا برای مهندسان ارائه دهد. با این حال ، همیشه چالش هایی پیش رو وجود دارند که با حل این چالش ها ، صنعت ساختان سازی پیشرفت بیشتری خواهد کرد.

 

مهندسان عمران و صنعت ساختمان ، می توانند در پروژه های خود از کوپلر های مختلف موجود بهره مند شوند.

کوپلر های استاندارد تولید شده در صنعت ساختمان سازی ، کوپلر استاندارد ، کوپلر آپست ، کوپلر انتهایی ، کوپلر تبدیل ، کوپلر پیچی و کوپلر با رزوه چپ و راست می باشند که هرکدام بسته به کارایی خود ، می توانند در صنعت ساختمان سازی مورد استفاده قرار بگیرند.

 

تا جایی که می دانیم ، از بین تمام کوپلر تولید شده ، کوپلر استاندارد که نام دیگر آن کوپلر با رزوه راستگرد می باشد ، متداول ترین و پرکاربرد ترین نوع کوپلر در صنعت ساختمان سازی می باشد و در اکثر سازه های بتنی در محل هایی که امکان چرخش میلگرد وجود دارد استفاده میشود ، ولی هر کدام از کوپلر ها بسته به کاربردشان ، می توانند سفارش داده شوند و جایگاه خوبی در بین مهندسان عمران و صنعت ساختمان سازی دارند.

 

مسئله ی استاندرد بودن یا نبودن کوپلرهای تولید شده در ایران ، ذهن هارا مشغول میکند.

 

در راستای کوپلر های تولید شده در ایران ، ناگفته نماند که گروه صنعتی آرمان سازه پدیده با ایجاد واحد کنترل کیفی و آزمایشگاه کالیبراسیون مستقر در خط تولید خود،  تمامی مراحل تولید را از مرحله خرید مواد اولیه تا مرحله پایانی کوپلر کنترل میکنند و در این راستا موفق به اخذ نشان استاندارد کوپلر گردیده اند.

 

 

رزوه کاری انتهای میلگرد

 

در مسیر توسعه و تلاش تولید کنندگان کوپلر برای بهتر کردن کیفیت کوپلرهای تولید شده ، رزوه کاری که در انتهای میلگرد انجام می شود ،  به دو روش مستقیم وآپست انجام می گیرد که درهردو از این روش پرسه رزوه کاری نه به روش براده برداری بلکه به روش کار مکانیکی انجام میگیرد. درنتیجه ی انجام این کارها ، استحکام محل رزوه  درحد استحکام محل آرماتور در روش مستقیم به اندازه حداقل ۴  میلی متر اور سایزینگ در روش اپست تقویت میشود.

 

در ادامه ی کیفیت  کوپلرهای  تولید شده توسط آرمان سازه پدیده ، نوبت به مهم ترین سیاست های کاری تولید کنندگان می رسد که در راستای تضمین کیفیت محصولات می باشد که رزومه کاری بدون کوپلر و فروش کوپلر بدون رزوه کاری امکان پذیر می باشد و بایستی کوپلر تولیدی بر روزی زوه ایجاد شده توسط ماشین آلات تولید کنندگان کوپلر و اپراتور این شرکت ها صورت گرفته باشد.

 

کوپلر یا اورلپ؟!

 

قدمت اورلپ به زمانی باز می گردد که مهندسان و معماران با استفاده از آرماتورهای فولادی شروع به ساخت بنا ها و ساختمان ها کردند.اتصالات اورلپ به این معنا می باشد که دو آرماتور کنار یکدیگر به صورت موازی قرار گرفته و بست زده شوند. این روش با اینکه از نظر هزینه ای بسیار مقرون به صرفه می باشد ولی از نظر معایب و خطرات جایگاه اول را در بین سایر اتصالات دارد. در مقام تفاوت اورلپ و کوپلر ، در این روش بسیاری از مشکلات مربوط به بتن ریزی هموار شده و سازه از مقاومت و استحکام بالایی برخوردار می شود. مهندسان درصد برتری کوپلر نصبت به اورلپ را بررسی کرده اند که نتیجه ی آن ، اتصال کوپلر ۲۵ درصد بیشتر از اورلپ دارای استحکام می باشد.

 


 

هرچند تکنولوژی کوپلر تولید شده توسط آرمان سازه پدیده پیشرفت چشم گیری داشته است و توانسته است جایگزین اورلپ شود و به صنعت ساختمان سازی کمک زیادی کرده است ، با این حال هنوز هم  در تلاش است تا کیفیت کاری خود را افزایش دهد تا صنعت رو به پیشرفت داشته باشد.

+ نوشته شده در شنبه سیزدهم مهر 1398 ساعت 17:31 توسط آرمان سازه پدیده بدون نظر