کوپلر های گروتی ایده آل ترین نوع کوپلر برای اتصال های مکانیکی از پیش ساخته شده میباشد که از یه طرف دارای رزوه میباشند و در طرف دیگر دارای محفظه برای ریختن بتن گروت میباشند. در این حالت نیرو از میلگرد به بتن و از بتن به میلگرد منتقل میشود . این نوع کوپلر را میتوان در تمامی قطعات از پیش ساخته شده مانند تیر ، ستون یا دیوار استفاده کرد.

در قطعات پیش ساخته شبکه آماتور به وسیله کوپلر های میانی بسته میشود و در محل اتصال دو ستون به یکدیگر کوپلر های گروتی تعبیه میشود.

از این نوع وصله های میکانیکی میتوان در میلگرد هایی که طول آنها از طول مهاری کمتر است نیز استفاده کرد؛و در آخر این وصله های به نحوی طراحی شده اند تا پس از تکمیل اتصال ، تمامی قواعد و بند های آیین نامه ی ACI  را ارضا نمایند.

+ نوشته شده در یکشنبه ششم بهمن 1398 ساعت 14:47 توسط آرمان سازه پدیده بدون نظر

تا دو، سه دهۀ پیش کمتر ساختمانی وجود داشت که بیش از ده یا دوازده طبقه ساخته می‌شد و هر ساختمانی که ارتفاعی بیشتر از این اندازه داشت، برج مرتفع و آسمان‌خراش محسوب می‌شد. اما در دو دهۀ اخیر با پیشرفت تکنولوژی ساخت ‌وساز و روش‌ها و متریال نوین، امکان طراحی و ساخت سازه‌های مرتفع بیشتری حاصل شده و شاهد سر برآوردن ساختمان‌های بلند در اکثر شهرهای بزرگ کشور شدیم . البته مرتفع‌ترین برج‌های ایران در حال حاضر در کلان‌ شهرها واقع شده‌اند.

برای آنکه سازه‌های مرتفع به صورت اصولی و ایمن ساخته شوند، باید استانداردها و ضوابط حساسی رعایت شود. بررسی‌ها از نوع خاک محل احداث و تحمل حداکثر وزنی که می‌تواند تحمل کند شروع شده و همچنین گسل‌های منطقه و میزان خطرآفرینی آنها را مطالعه می‌کنند. شدت و جهت وزش باد هم خصوصاً در بالاترین نقطۀ برج باید محاسبه شود.

heighest towers

از طرف دیگر با توجه به اینکه یک برج تجاری یا مسکونی هجوم و حضور جمعیت بالایی را دارد، دسترسی‌ها به زمینی که برج قرار است در آن ساخته شود هم باید بررسی شوند. تک‌ تک این مسائل و موارد مهم دیگر روی طراحی، اجرا و حتی امکان احداث برج در سایت مورد نظر تاثیر گذار هستند.

متاسفانه در سال‌های اخیر برج‌های تجاری و مسکونی زیادی در شهرهای بزرگ ساخته شده است که بسیاری از استانداردها برای آنها رعایت نشده و باعث تبدیل آنها به یک  فاجعه بزرگ هنگام بروز زلزله و آتش‌سوزی شده است. این ساختمان‌ها همچنین بافت منطقه را به هم ریخته و حتی مزاحمت‌هایی از نظر دسترسی برای باقی ساکنین محله ایجاد کرده‌ است.

با این حال می‌توانیم سازه‌های مرتفعی در ایران بیابیم که  از این لحاظ در وضعیت بهتری قرار دارند و اصولی‌تر ساخته شده‌اند. در ادامه این مقاله شما را با مرتفع ترین برج های ایران آشنا می کند.

برج میلاد

برج میلاد

برج میلاد تهران با 435 متر ارتفاع بلندترین برج کشور و ششمین برج بلند مخابراتی در جهان که در زمینی با مساحت 62 هکتار احداث شده است. برج میلاد در شمال‌غرب شهر تهران قرار دارد و دسترسی به آن از سه طریق میسر است: بزرگراه شیخ فضل‌الله نوری، بزرگراه حکیم و بزرگراه همت.

برج میلاد که یکی از مرتفع‌ترین برج‌های ایران و جهان است به یکی از نمادهای پایتخت ایران تبدیل شده است و همچنین مرکز مهمی برای رویدادهای فرهنگی و تفریحی است؛ به همین دلیل جزو جاذبه‌های گردشگری نیز محسوب می‌شود. البته یکی از کاربری‌های اصلی این برج مانند باقی سازه‌های مرتفع در ایران و جهان، رفع نیازهای مخابراتی و تلویزیونی تهران است.

این برج دارای مرکز همایش‌های بین‌المللی دارای 15 سالن مختلف، سکوی دید باز و بسته، انواع رستوران‌ها، فضاهای نمایشگاهی، موزۀ مشاهیر ایران، گنبد آسمان، پارک دلفین‌ها، دو سالن سینما و… است که آن را به مرکزی کم ‌رقیب در حوزۀ امکانات تفریحی و رفاهی در ایران تبدیل کرده است.

یکی از نکات برجسته در طراحی برج میلاد، قسمت تاج آن است که نمای بیرونی‌اش با معماری سنتی ایرانی و نقش ‌ونگارهای آن هم‌ خوانی و هماهنگی دارد.

ساخت برج میلاد پس از چند سال تحقیق و بررسی در دی‌ماه سال 76 شروع شد و پس از 11 سال، در مهر سال 87 به بهره‌برداری رسید.

برج بین المللی تهران

برج بین المللی تهران

برج بین المللی تهران از بلندترین ساختمان مسکونی و یکی از مرتفع‌ترین برج‌های ایران است که دارای 162 متر ارتفاع  و 56 طبقه است. برج بین‌المللی تهران که با سه بال طراحی شده و 220هزار مترمربع زیربنا دارد. این غول مرتفع و مستحکم 572 واحد مسکونی را شامل می‌شود که در بین آنها پنت‌هاوس‌های تریپلکس هم وجود دارد.

این برج  بین بزرگراه‌های حکیم غرب، کردستان و خیابان شیخ بهایی واقع شده است و دسترسی به آن از هر نقطۀ شهر آسان است.

برج بین‌المللی تهران طبق ضوابط و استانداردهای روز طراحی و ساخته شده است. طراحان و سازندگان آن مدعی هستند این ساختمان می‌تواند زلزله‌هایی با شدت ده ریشتر را هم تاب بیاورد. پس میتوان نتیجه گرفت که این ساختمان عظیم مقاوم ‌ترین برج مسکونی ایران در برابر زلزله است.

هر بال این برج چشم‌انداز متفاوتی از تهران را به نمایش می‌گذارد. ساکنین واحدها از خدماتی مانند مدیریت انرژی مصرفی، شبکه کامپیوتری داخلی، دوربین‌های مداربسته، سیستم اطفاء حریق، آنتن مرکزی تلویزیون و سیستم کنترل ترافیک آسانسور برخوردار هستند.

در طبقۀ همکف برج 17 واحد تجاری وجود دارد که در خدمت رفاه و آسایش ساکنین آن هستند. دو زمین تنیس اختصاصی و امکانات کامل ورزشی هم از دیگر امکانات این برج است. همچنین هزار پارکینگ سرپوشیده با اسکلت بتنی و دیوار حائل برای ساکنین برج در نظر گرفته شده است.

هر چند که در سال‌های اخیر ساخت سازه‌های مرتفع در ایران رشد چشم ‌گیری داشته است، با این وجود این ساختمان همچنان جزو بلندترین برج‌های کشور است.

برج مرکز تجارت جهانی تبریز

برج مرکز تجارت جهانی تبریز

این ساختمان 37 طبقه و 157 متر ارتفاع دارد و در شهرک ولیعصر تبریز احداث شده است. این ساختمان که از بلندترین برج‌های ایران است از چندین جهت دارای ویژگی‌های خاص و نوینی است که به برخی از آنها شاره می‌کنیم:

 • اولین ساختمان پلان آزاد کشور است.
 • بلندترین برج تجاری-خدماتی-گردشگری کشور است.
 • اولین ساختمان کشور است که با نمای پانل‌های سرامیکی ویژۀ آج‌دار اجرا شده است.
 • اولین برج مرتفع ایران مجهز به میراگرهای ویسکوز جاذب انرژی زلزله است.
 • اولین برج ساخته شده ی کشور با ستون‌های پیش‌ساخته با تکنولوژی R-PC است.

مرکز تجارت جهانی تبریز دارای سه ورودي  شامل ورودي غربي از خيابان شريعتي جنب پارك ياس، ورودي شرقي از ميدان پروين اعتصامي خيابان صفا و ورودي جنوبي از خيابان ليدا است. این برج دارای 1500 واحد پارکینگ سرپوشیده و تعداد بسیاری پارکینگ روباز است تا مراجعه‌کنندگان دچار سختی و مشکل نشوند.

برج مرکز تجارت جهانی تبریز علاوه بر آنتن‌های مخابراتی دارای بخش اداری، شعب بانک‌ها، دفاتر شرکت‌های داخلی و بین‌المللی، سالن برگزاری همایش، رستوران گردان و… است. این مرکز در اردیبهشت سال 96 افتتاح شده و خدمات خود را به بازدیدکنندگان ارائه می‌دهد.

برج الماس قو خاورمیانه

برج الماس قو خاورمیانه

این پروژۀ مدرن و جنجالی در شهر متل قو استان مازندران احداث شده است و از بسیاری جهات برجسته و جالب توجه است. این مجتمع سه برج دارد که دو تا از آنها تجاری-مسکونی و بوده و سومین برج هتل مجللی با 38 طبقه است که 150 متر ارتفاع دارد. هر کدام از برج‌های مسکونی 21 طبقه ‌ای هستند.

این پروژه با سرمایۀ احد عظیم ‌زاده ساخته شده است و برای هر مرحلۀ آن از مطالعات مقدماتی تا مراحل پایانی و تکمیلی- از شرکت‌های بین ‌المللی و مطرح کمک گرفته شده است. به طور مثال، نورپردازی برج ‌ها را شرکت فرانسوی SSF انجام داده است.

پروژۀ الماس قو خاورمیانه نمونۀ درخشان و برجستۀ علم و هنر معماری نوین در کشور است که می‌تواند در سطح بین‌الملل به رقابت با پروژه‌های مشابه بپردازد.

 

مجتمع تجاری پاژ مشهد

 

مجتمع تجاری پاژ در مشهد

مجتمع تجاری پاژ را شهر طبقاتی هم می‌نامند که برازندۀ آن است. این مجموعه حدود 130هزار مترمربع زیربنا دارد و در پنج بلوک به بهره ‌برداری رسیده است و از مرتفع ‌ترین برج‌های ایران است. این بلوک‌ها بین 6 تا 25 طبقه دارند و کاربری‌های بسیار متنوع و متعددی را شامل می‌شوند.

مرکز تجاری-اداری پاژ ابتدای بلوار جانباز مشهد واقع شده است و از لحاظ دسترسی، شرایط خوبی دارد. پارکینگ هوشمند این مجتمع ظرفیت بیش از 750 خودرو را دارد که بتواند تا حدود زیادی پاسخ‌گوی نیاز مراجعه‌کنندگان باشد.

مجتمع تجاری پاژ شامل فضای اداری، چندین فروشگاه‌ بزرگ، چندین رستوران، سالن‌های سینما، کافه کتاب، بانک، فضای بازی و ورزشی و… است که افراد را با نیازها و خواسته‌های گوناگون راضی نگه می‌دارد؛ بدون آنکه نیاز باشد از مجموعه خارج شوند.

برج سفید تهران

برج سفید تهران

این برج که در سال 1379 در محلۀ پاسداران تهران افتتاح شد، در زمان خودش بسیار مورد توجه و تحسین قرار گرفت و از مرتفع ‌ترین برج‌های ایران است. برج سفید 22 طبقه و 134 متر ارتفاع دارد و اولین رستوران چرخان ایران در این برج ساخته شده است.

این برج دارای واحدهای اداری و البته یک هتل لوکس و مجلل است. اتاق‌های این هتل به واسطۀ محلی که در آن قرار گرفته است دارای آرامش مطلوبی هستند و پس از گذشت نزدیک به دو دهه، همچنان جایگاه و محبوبیت خود را بین شرکت‌ها و مسافرین حفظ کرده و حتی مشتریانی دائمی و قدیمی دارند.

برج آسمان در فرمانیه

برج آسمان در فرمانیه

زمانی که این برج 37 طبقه در منطقۀ فرمانیۀ تهران ساخته شد، بلندترین ساختمان مسکونی ایران نام گرفت. امروز هم با 120 متر ارتفاع، پس از برج بین‌المللی تهران جایگاه دوم را در این جدول به خود اختصاص داده است و یکی از مرتفع‌ترین برج‌های ایران است. برج آسمان در مجموع 104 واحد مسکونی، تجاری و اداری دارد. دفتر مرکزی سازمان کشتی‌رانی ایران هم در حال حاضر  در این برج قرار دارد.

با آرمان سازه پدیده همراه باشید.

+ نوشته شده در سه شنبه هفدهم دی 1398 ساعت 15:56 توسط آرمان سازه پدیده یک نظر

در مقاله های قبلی آرمان سازه پدیده ،  انواع کوپلر را به شما شرح دادیم. در این مقاله ، می خواهیم به بررسی مزایا و معایب اتصال جوشی میلگرد بپردازیم.

اتصال جوشی میلگرد

در این روش دو سر میلگرد توسط دستگاه برش مخصوصی به صورت صیقلی و صفر درجه برش داده شده و تحت فشار بالای نیروی هیدرولیک به همراه حرارت حاصل از سوختن گاز استیلن در هم ادغام می شوند. مدت زمان در نظر گرفته شده برای یک اتصال در دمای ۱۲۵۰ درجه سانتی گراد ۶۰ ثانیه می باشد. این روش علاوه بر مزایای اندک، معایب فراوانی را نیز دارد. به طور کلی با توجه به عدم انداره گیری پارامترهای مکانیکی و فیزیکی در این روش و دخالت عوامل متعدد و همچنین تجمیع خطاهای انسانی، محیطی، ماشین آلات و هزینه بالا قابلیت اعتماد به این روش کاهش یافته است. این اتصال در دو حالت صورت میگیرد :

 • حالت اول ( اتصال جوشی میلگرد ذوبی با الکترود ) : در این روش آرماتورها پهلو به پهلو و با استفاده از قطعات کمکی با یکدیگر جوش می خورند. ( جوش با قوس الکتریکی )
 • حالت دوم ( اتصال جوشی میلگرد نوک به نوک خمیری ) : متداولترین و مدرنترین روش جوشکاری آرماتورها می باشد. این روش جوشکاری خمیری یا فورجینگ نام دارد. ( جوش الکتریکی تماسی )

عوامل ذکر شده ذیل باعث کاهش اطمینان این روش از اتصال می باشد:

 • مهارت اپراتور جوشکاری
 • عدم اجرا یا اجرای ناقص دستورالعملها و استانداردهای موجود
 • عدم امکان کنترل حرارت شعله استیلن ( ۱۲۵۰ درجه سانتیگراد )
 • تقریبی بودن زمان حرارت دهی با توجه به تجربه اپراتور
 • تقریبی بودن طول محل حرارت دهی به علت عدم وجود ابزار کنترلی
 • عدم امکان کنترل درجه حرارت آرماتور در حین حرارت دهی
 • تاثیر دمای محیط در سرد شدن محل جوش در نتیجه شکننده شدن محل جوش
 • رفتار متفاوت میلگردها در برابر حرارت دهی به علت تنوع و عدم یکنواختی پروسه تولید
 • عملکرد نامناسب وصله تحت بارهای لرزه ای و رفت و برگشتی
 • افزایش خوردگی و تغییر خواص میلگرد در نقطه اتصال به علت حرارت ناشی از جوشکاری
 • عدم امکان اندازه گیری پارامترهای فیزیکی و مکانیکی

 

صرف هزینه های گزاف جوشکاری به روش استیلن و عدم نتیجه مطلوب حاصل از جوشکاری به تنهایی کافی می باشد تا این روش توجیه پذیری خود را از دست دهد. از نتایج بدست آمده عملکرد روش اتصال جوشی می توان به شکست آرماتورها در زلزله کوبه ژاپن اشاره کرد. با آنکه جوش ها توسط اپراتورهای ماهر ژاپنی اجرا شده و نظارت دقیق بر انجام این جوش ها و انجام آزمایشهای کنترلی وجود داشت ، نتایج حاصل از این روش در مناطق زلزله خیز فاجعه بار بوده و به هیچ وجه قابل اطمینان نیست. اتصال جوشی به هیچ عنوان برابر با اتصال مکانیکیکوپلر ) نخواهد شد.

با آرمان سازه پدیده همراه باشید.

+ نوشته شده در سه شنبه هفدهم دی 1398 ساعت 14:34 توسط آرمان سازه پدیده بدون نظر

کوپلر چیست ؟

کوپلر یک نوع ابزار سخت مکانیکی ( قطعه فلزی ) با استقامت بسیار بالا و ابعاد و متریال تعریف شده که جهت اتصال دو آرماتور استفاده می شود به گونه ای که دو آرماتور به حالت یک آرماتور یکپارچه تبدیل می شوند تا در نهایت تا دو آرماتور در محل اتصال عملکردی یکسان داشته باشند. استقامت بسیار بالای کوپلر در تحمل نیرو و فشار های وارده بسیار مورد اهمیت می باشد و تراکم آرماتور ها را کاهش داده و کیفیت اجرای بتن ریزی را مطلوب میسازد.

کوپلر ها را وصله مکانیکی هم می نامند کع روشی نوین و نه چندان جدید در وصله آرماتور ها استفاده از وصله مکانیکی است.

شرکت اتصالات مکانیکی آرمان سازه پدیده اولین دارنده نشان استاندارد اتصالات مکانیکی کوپلر در ایران محصولات است که همواره سعی دارد با تولید کوپلر با کیفیت بالا و متنوع در جهت رفع مشکلات صنعت ساختمان قدم بردارد.شرکت تولیدی آرمان سازه پدیده ازسال۱۳۸۵ فعالیت خود را آغاز نموده و با ایجاد واحد کنترل کیفی و بهره نخستین از متخصصان و کارشناسان و محبوب و اخذ استاندارد ملی ایران و روسیه و تاییدیه از نظام مهندسی  سعی بران دارد که محصولی با کیفیت بالا ارائه دهد.

کلیه ماشین الات صنعتی آرمان سازه پدیده ازطراحی و کیفیت بالایی برخوردار است. در ادامه توضیحاتی از کارهایی که ارمان سازه پدیده انجام میدهد ,رزوه کاری انتهای میلگرد به دو روش مستقیم وآپست انجام میشود درهردو از این روش پرسه رزوه کاری نه به روش براده برداری بلکه به روش کار مکانیکی انجام میگیرد.درنتیجه استحکام محل رزوه  درحد استحکام محل آرماتور در روش مستقیم به اندازه حداقل ۴  میلی متر اور سایزینگ در روش اپست تقویت میشود.

در راستای تضمین کیفیت محصولات است که رزومه کاری بدون کوپلر و فروش کوپلر بدون رزوه کاری امکانپذیر می باشد و بایستی کوپلر تولیدی آرمان سازه پدیده بر روزی زوه ایجاد شده توسط ماشین آلات آزمان ساز پدیده و اپراتور این شرکت صورت گرفته باشد.

 

کوپلر استاندارد

 

استفاده از محصولات متنوع  این مجموعه تولیدی در پروژه ملی و استانی کشور عزیزمان باعث افتخار مجموعه آرمان ساز پدیده شده است.

 

مزایای استفاده از کوپلر

 • یکپارچگی بیشتردر سازه های بتنی
 • تراکم پایینتر میلگرد
 • صرفه جویی در مصرف میلگرد
 • امکان استفاده از سایزهای بزرگتر آرماتور و کاهش ابعاد مقاطع بتنی

کوپلر های استاندارد

کوپلر های استاندارد در قسمت هایی که ۲ آرماتور به هم وصل میشوند و یکی از آرماتور ها میتواند بچرخد استفاده میشود.

کوپلر های تبدیل:

کوپلرهای تبدیل هنگامی بکار برده میشوند که بخواهید دو آرماتور را با قطر های مختلف به هم وصل کنید.

کوپلر های جوشی:

کوپلرهای جوشی هنگامی استفاده میشوند که قرار باشد قطعه بتنی به قطعه فلزی وصل شود. انجام آن نیز به این شکل است که یک طرف کوپلر به قطعه فلزی جوش داده میشود و آن یکی طرف هم جهت رزوه کردن آرماتور ها و متصل کردن آماده است.

کوپلر های پیچی و قفلی

کوپلرهای پیچی و قفلی اغلب برای آرماتورهایی که طولی کم دارند بکار میروند. این کوپلر ها به این صورت هستند که آرماتور رزوه نمیشود و فقط آرماتور درون کوپلر میرود و به وسیله پیچها سفت و قفل میشود.

کوپلرهای فشاری:

کوپلرهای فشاری به صورت غلافی هستند و به وسیله پیچها از بیرون سفت میشوند. این کوپلر ها در برابر نیروهای فشاری مقاومت می کنند و از آرماتور ها حفاظت می نمایند.


+ نوشته شده در سه شنبه هفدهم دی 1398 ساعت 13:28 توسط آرمان سازه پدیده بدون نظر

معماری مدرن نام سبکی نوین و پیشرو در هنر معماری می باشد. هنر معماری مدرن Modern Architecture Art  در میانه دهه آخر قرن نوزدهم بنیان گذاری شد و سپس شروع به رشد و نمو کرد. معماری نوین واقعیتی انقلابی است که روش و سبک جدیدی در هنر معماری آغاز نمود. در معماری نوین اندیشه های خلاقانه همراه با نوع کارکرد، با یکدیگر ترکیب می گردند که نتیجه آن طرح معماری اجرا شده ای هست که پیش از آن وجود نداشت.

معمری مدرن

 

آیا معماری مدرن نوعی دانش و تکنولوژی است؟

آرشیتکت هایی که شیوه کارشان معماری نوین بود، در تلاش بودند تا شیوه نگرش مدرن را در قالب دانش و مهندسی و تکنولوژی، با جهان در حال تغییر هم سو کنند. اروپا که در حال صنعتی شدن بود، تاثیر بسزایی از معماری نوین پذیرفت. این تاثیر در دیگر نقاط جهان هم به چشم می خورد. سازه های نخستین هنر معماری مدرن برج های بلند و آسمان خراش ها بودند. مواد و مصالح مورد نیاز اجرای سازه های نوین چیزی نبود جز بتن، فولاد و شیشه. نورگیری در بطن معماری مدرن از اهمیت فراوانی برخوردار بود.

 

سادگی در طراحی و اجرای فرم و نما در معماری مدرن

 

سادگی در طراحی و اجرای فرم و نما در معماری مدرن

 

یکی از مهم ترین اصول معماری نوین ، سادگی در طراحی و اجرای فرم و نما است. معماری نوین به شدت کارکردی قدرتمند داشت و از مدرنیزاسیون بالایی برخوردار بود. اولویت نخست معماری نوین ، طراحی ساده  همراه با خلاقیت و آفرینشگری در فرم و نما می شد. نقطه عطف ماجرای حرکت معماری، در حقیقت یک رنسانس بزرگ بود که هنر معماری از کلاسیک به نوین تغییر جهت و محتوا یافت. ساختمان هایی مثل قصرها و کلیساها در معماری نوین از اهمیت خیلی کمی برخوردار بود. سخن یکی از معماران بزرگ لودویگ میس ون دروهه در رابطه با معماری نوین چنین بوده است: کمتر  بیشتر است. این سخن در تکامل معماری نوین تاثیر زیادی داشته است.

 

اولین و مهم ترین ویژگی معماری نوین ، خردگرایی است. استفاده از عنصر فلز نشان دهنده ی  آغاز معماری نوین می باشد. به ترتیب بهره جویی از بتن و شیشه هم وارد میدان توسعه معماری نوین گردید.  نمونه بارز معماری نوین برج ایفل بود که تمامی این مصالح نوین بتن و فلز و شیشه را در بردارد. ساختن سازه های به سبک معماری نوین بعد از جنگ جهانی دوم بیشتر شد. سادگی فرم و نما و همینطور بی تفاوتی معماری مدرن به تاریخ و فرهنگ تحت انتقادهای زیادی قرار گرفتند.

 

نگاهی به تاریخچه معماری مدرن

 

 

معماران به سوی جایگزینی برای طراحی داخلی از طریق ساخت شاهکارهایی با ساخت و ساز مصالح معماری نوین بودند که هم عملکردی و هم چشم‌نواز باشند. در حالی که آدلف لوس می گفت:(تزیئنات جنایت است)

جمله مشهور میس ون درروه «کم‌تر بیشتر است» از شیوه های محبوب عام محسوب می گردید.. روش معماری پوست و استخوان از شیوه های کاری میس بود، چون مینیمال در طراحی و اجرا، احساسی به شکل، بودن در نمای باز و پلان آزاد و به انسان دست می دهد..

مدرسه باوهاوس از آثار معماری مدرن ، توسط والتر گروپیوس در سال  ۱۹۱۹ طراحی و ساخته شد. باوهاوس معتقد به جمله ی « فرم تابع کارکرد است» بود یکی از سختی های معماری نوین در دهه ۱۹۳۰ به شمار می رفت.

 

معماری مدرن از چه ساختار و کارایی برخوردار است؟

با تاکید بر روی نقشه و فرم های هندسی ، مدرنیسم پدید آمد. سازه و فضای معماری اهمیت بسیار بالایی دارد. آرشیتکت هایی همانند فرانک لوید رایت از فضای زمین به شکلی بهره جسته اند که بر روی نما و نقشه سازه اثر  بکند. حضور ساختمان بر روی زمین از ویژگی های طبیعی پروژه معماری است که به شکل نقطه‌ی آغاز برای مرتبط ساختن نمای درون و برون استفاده شده است.

به طور مثال آرشیتکت های مدرنیسم اتاق‌هایی را طراحی نموده اند که رو به پاسیو و فضای باز گشوده شده و یا دیوارها شیشه‌ای هستند که ارتباط میان بیرون و درون به وجود آورده اند. یکی از ویژگی های مهم معماری نوین سادگی در طراحی و فرم است که بیشتر‌بر روی نمای بیرونی به عنوان یک  فضای کل تمرکز دارد. معماری نوین، پاکیزگی ، ‌کارکردگرایی و سادگی را در طراحی نمای خانه ترویج داده است و فضاهای داخلی خانه و عناصر سازه ساختاری به صورت اکسپوز برای ناظر قابل نمایش هستند.

با آرمان سازه پدیده همراه باشید.

+ نوشته شده در سه شنبه هفدهم دی 1398 ساعت 13:11 توسط آرمان سازه پدیده بدون نظر

سه روش اتصال میلگرد

 

در این مقاله ، شرکت آرمان سازه پدیده ، می خواهید سه روش اتصال میلگرد را با هم مقایسه کند و آنهارا نسبت به کارشان اولویت بندی کند.

مقایسه روش های اتصال میلگرد , کوپلر , کوپلر استاندارد , آرمان سازه پدیده , خرید کوپلر , فروش کوپلر , اورلپ میلگرد

 

اورلپ (همپوشانی) میله گرد

این نوع اتصال ، از کنار هم قراردادن دو آرماتور به موازات یکدیگر تشکیل شده که انهارا توسط قطعات سیم به یکدیگر وصل می کنند.

 

آرمان سازه پدیده , کوپلر , کوپلر استاندارد , خرید کوپلر

 

نکات آیین نامه ای همپوشانی میلگرد

لازم است به ذکر می باشد که چند بند آیین نامه ای در اینجا گفته شود:

 •  طبق بند ۹-۱۸-۴-۱-۲ مبحث نهم، وصله پوششی ، تنها در میلگردهای با قطر کمتر از ۳۶ میلی متر مجاز می‌باشد.
 • همچنین طبق بند ۹-۱۸-۴-۲-۱ مبحث نهم، کمترین طول پوشش در وصله‌‌های پوششی میلگردهای کششی، برابر است با:۱٫۳*طول مهاری میلگرد مستقیم در کشش
 • با در نظر گرفتن فرضیات زیر مقدار طول مهاری میلگرد مستقیم در کشش و همچنین حداقل طول پوشش در وصله‌‌های پوششی میلگردهای کششی در دو جدول زیر آمده است:
  الف FY=400 MPa (و  fc=21 MPa.
  ب)بتن معمولی است (نه سبک).
  پ)آرماتور بدون اندود اپوکسی است.
 • حداقل فاصله مرکز به مرکز آرماتورها ۱۰ سانتی‌متر بوده و حداقل پوشش بتنی روی آرماتورها ۵ سانتی‌متر می باشد.

دلیل خداحافظی از اتصال اورلپ ؟

اورلپ (وصله پوششی ) برای رسیدن به استحکام ، به بتن اطراف خود وابسته می باشد. بنابرین عدم یکنواختی و پیوستگی ساختاری کاملا در این اتصال مشهود می باشد.

طبق آیین نامه  ACI، اتصال اولپ در مقابله با بارهای پریودیک قابل اطمینان نبوده و از محدوده  الاستیک خود خارج می شود .طی سالیان متمادی و برای اطمینان بیشتر در قابلیت وکارآیی اتصال اورلپ ، طول اتصال پوششی افزایش یافته  و همچنین استفاده از اورلپ در بعضی نقاط ساختمان کاملا ممنوع می باشد.

مقایسه روش های اتصال میلگرد , کوپلر , کوپلر استاندارد , آرمان سازه پدیده , خرید کوپلر , فروش کوپلر , اتصال اورلپ

 

اتصال مکانیکی توسط کوپلر

در این نوع اتصال توسط کوپلر ، به دو سر میلگرد رزوه شده قابل انجام است.

مقایسه روش های اتصال میلگرد , کوپلر , کوپلر استاندارد , آرمان سازه پدیده , خرید کوپلر , فروش کوپلر , اتصال مکانیکی

 

 1. اتصالات مکانیکی نوعی از قطعات مکانیکی می باشند که بین دو قطعه آرماتور قرار گرفته و باعث می شوند که آرماتور درمحل اتصال ، رفتاری مثل یک آرماتور یکپارچه داشته باشد .
 2. آرماتورها در اتصال مکانیکی ، به صورت سر به سر به یکدیگر وصل می شوند. این اتصال بسیاری از مزایای یک آرماتور یکپارچه را تامین می کند . 
 3. تراکم آرماتور را کاهش می دهد و امکان بتن ریزی مطلوب را فراهم می کند.
 4. بر اساس آیین نامه بتن ایران ، یک اتصال مکانیکی بسیار قوی تر و مستحکم تر از اتصال اورلپ است چرا که میزان استحکام مورد نیاز برای یک اتصال مکانیکی حداقل ۲۵ درصد بیشتر از استحکام طراحی برای اتصال اورلپ در نظر گرفته می شود. 

مقایسه تراکم میلگردها در اتصال اورلپ و مکانیکی

 

تراکم میلگردها , اتصال مکانیکی , کوپلر , آرمان سازه پدیده , کوپلر استاندارد , خرید کوپلر , فروش کوپلر , تولید کوپلر

 

اتصال فورجینگ ( جوش سر به سر)

اتصال فورجینگ ، به وسیله حرارت دادن دو سر میلگرد و اتصال آنها با فشار به یکدیگر می باشد.

 

اتصال فورجینگ , کوپلر , کوپلر استاندارد , خرید کوپلر , فروش کوپلر , تولید کوپلر

 

مقایسه سه روش اتصال میلگرد اورلپ (همپوشانی)، وصله مکانیکی(کوپلر) و جوش فورجینگ

الف)مقایسه هزینه(قیمت تمام شده)سه روش

 1. هزینه اتصال کوپلینگ

الف)در اتصال کوپلینگ به یک عدد کوپلر(عموما ساده ی راستگرد) و رزوه  هر سر میلگرد نیاز می باشد ؛ در این روش دسترسی به آرماتورها مشکل شده و هزینه ها افزایش می یابد.

ب)در اتصال کوپلینگ هزینه و قیمت  کوپلر ۴۷۰۰۰ ریال و هزینه و قیمت  رزوه دو سر میلگرد ۲۵ ،۲۴۰۰۰ ریال در نظر گرفته شده است.

 1. هزینه اتصال فورجینگ
  در اتصال فورجینگ به کپسول اکسیژن و استیلن و یک کارگر ماهر و دو کارگر ساده نیاز می باشد.
 2. هزینه اتصال اورلپ
  اتصال اورلپ با چشم پوشی از سیم های مصرفی برای اتصال ، دارای هزینه ای نمی باشد.
  در اتصال فورجینگ برای میلگرد ۷۰،۲۵ جوش را می توان به ازای مصرف یک عدد کپسول استیلن ۱۲ پوندی (به قیمت  ۴۰۰۰۰۰ ریال) و نصف کپسول گاز اکسیژن ۲۰ پوندی   (به قیمت  ۸۰۰۰۰ ریال) انجام داد که دراین صورت:
  ۶۲۸۶=۴۴۰۰۰۰/۷۰   قیمت گاز مصرفی به ازاء هر سر جوش میلگرد 

قیمت و هزینه یک کارگر ماهر روزمزد ۵۰۰۰۰۰ ریال و دو کارگر ساده هر کدام ۳۵۰۰۰۰ ریال در نظر گرفته شده و با احتساب روز کاری ۸ ساعته و بازده ۳۰  درصدی کارگران:

۱۴۴ = تعداد جوش در یک روز=۶۰/(۰.۳*۶۰*۶۰*۸)

۸۳۳۳=۱۴۴/  (۵۰۰۰۰۰+۷۰۰۰۰۰)  =قیمت و هزینه کارگر برای هر سر جوش میلگرد

که در نهایت قیمت و هزینه کل هر سر جوش در روش فورجینگ برابر است با :                                                                                         ریال       ۱۴۶۱۹   = ۶۲۸۶+۸۳۳۳

ب)زمان مصرفیسه روش

 1. زمان مصرفی اتصال کوپلینگ
  در اتصال کوپلینگ به طور متوسط ۱۲۰ ثانیه برای رزوه ی دو سر میلگرد و ۳۰ ثانیه بستن توسط کوپلر نیاز می باشد که در مجموع ۱۵۰ ثانیه زمان صرف خواهد کرد.
 2. زمان مصرفی اتصال فورجینگ
  در اتصال فورجینگ زمان اجرای هر اتصال ۶۰ ثانیه در نظر گرفته شده است.
 3. زمان مصرفی اتصال اورلپ
  در اتصال اورلپ، زمان اجرا برابر ۱۵ ثانیه است.

پ)طول اتصال

توجه کنید که این مقدار، ثابت نبوده و هر بار تغییر می کند

 1. در روش کوپلینگ حداقل ۱۰۰ میلی متر 
 2. در روش فورجینگ حداقل ۵۰ میلی متر
 3. در روش اورلپ حداقل ۱۰۰۰ میلی متر می باشد

اگر در پروژه ای فقط زمان اجرای پروژه مهم باشد ، (مدت زمان کمتر) ، روش های اتصال به ترتیب زیر انجام می شوند:

 1. اورلپ
 2.  فورجینگ 
 3. کوپلینگ

اگر در پروژه ای دولتی که هزینه برای کارفرما چندان مهم نباشد ، روش های اتصال به ترتیب زیر انجام می شوند:

 1.  فورجینگ
 2.  کوپلینگ
 3. اورلپ

با آرمان سازه پدیده همراه باشد.

+ نوشته شده در سه شنبه هفدهم دی 1398 ساعت 13:5 توسط آرمان سازه پدیده بدون نظر

انواع اتصال میلگردها

 

شرکت آرمان سازه پدیده ، با مقاله ای دیگر در خدمت شما می باشد.

میلگردها از پر مصرف ترین و پرکاربردترین مصالح در ساختمان سازي، پل سازی و دیگر ساخت ها می باشند. و به همین علت باید در اتصال میلگرد از روشی مطمعن و بهینه استفاده کرد. در همین نظر دو روش کوپلینگ وفورجینگ در کشورهاي توسعه یافته و پیشرفته مورد توجه قرار گرفته است اتصال اورلپ با توجه به شکل زیر از کنار هم قراردادن دو آرماتور به موازات یکدیگر و بستن آنها توسط قطعات سیم ایجاد می شود.

آرمان سازه پدیده , کوپلر , کوپلر استاندارد , خرید کوپلر

 

اتصال مکانیکی با توجه به شکل زیر ، توسط کوپلر به دو سر میلگرد رزوه شده انجام می شود.

کوپلر , کئپلر استاندارد , آرمان سازه پدیده , خرید کوپلر , فروش کوپلر , تولید کوپلر , کوپلر در تبریز

اتصال فورجینگ با توجه به شکل زیر به وسیله حرارت دادن دو سر میلکرد و اتصال آن ها می باشد.

اتصال فورجینگ , کوپلر , کوپلر استاندارد , خرید کوپلر , فروش کوپلر , تولید کوپلر

2اتصال به روش اورلپ: مدت زیادی استی کهم مهندسین دریافتند که استفاده از اورلپ علاوه در برداشتن مزایای اندک معایب بیشتری دارند. طبق آیین نامه  ACIاتصال اولپ در مقابله با بارهای پریودیک قابل اطمینان نبوده و از محدوده  الاستیک خارج خواهند شد . دفعات زیادی طول اتصال پوششی اورلپ هارا برای اطمینان از اتصال انها افازایش داده اند و همچنین استفاده از اورلپ در بعضی نقاط به طور کلی ممنوع می باشد.

-2 اتصالات مکانیکی  : اتصالات مکانیکی آرماتورها را به صورت سر به سر به یکدیگر وصل می کنند. این اتصال بسیاري از مزایای یک آرماتور یکپارچه را تامین می کند . با توجه به شکل 4 اتصالات مکانیکی تراکم آرماتور را کاهش داده و امکان بتن ریزي مطلوب را فراهم می کند . بر اساس آیین نامه بتن ایران یک اتصال مکانیکی بسیار قوي تر و مستحکم تر از اتصال اورلپ می باشد چرا که میزان استحکام مورد نیاز براي یک اتصال مکانیکی حداقل 25 درصد بیشتر از استحکام طراحی براي اتصال اورلپ در نظر گرفته می شود. در حال حاضر انواع اتصالات مکانیکی در شکل ها و ابعاد مختلف و بنا به نیاز مصرف کننده در بازار هاي جهانی و همچنین بازار کشور خودمان قابل دستیابی هستند. متداول ترین اتصالات مکانیکی با بهره گیري از مدلی مشابه پیچ و مهره میلگردها را به یکدیگر متصل نموده و یک آرماتور یکپارچه ایجاد می کند

.

تراکم میلگردها , اتصال مکانیکی , کوپلر , آرمان سازه پدیده , کوپلر استاندارد , خرید کوپلر , فروش کوپلر , تولید کوپلر

 

 

3-2-اتصال فورجینگ میلگرد :

فرآیند جوشکاری فورجینگ سربه سر در سال 1953 میلادی با هدف استفاده در صنعت حمل و نقل ریلی اختراع شد و سپس کاربرد آن در صنعت ساختمان بیشتر شد. با گسترش ساخت و ساز و رشد شهرها ، موضوع مقاوم سازی و استحکام سازه های بتنی برای حفظ جان و سرمایه ساکنین در اهمیت بیشتری قرار گرفت. به علت وجود بارهاي کششی، خمشی و پیچشی زیاد در سازه هاي بتنی، نحوه  درست اتصال میلگردها در بتن ، اهمیت بالایی دارد که با این روش  ضعف بسیار زیاد اتصال میلگردها از بین خواهد رفت. روش جوشکاری فورجینگ سر به سر از روش های جو شکاری ذوبی کامل به شمار نمی رود، بلکه نوعی روش جوشکاری فاز جامد می باشد  که عمل اتصال را بدون ذوب کردن کامل فلز پایه انجام می هد. پیکربندی مجدد اتم ها با حرارت دهی سطحی در دمایی بالاتر از دمای تبلور مجدد رخ می دهد و اتصال به کمک تغییر فرم پلاستیک به وجود آمده از بهم فشردگی ایجاد می شود.

مدل سازی مقایسه اي به روش AHP :

معیارهای مطرح شده در این روش کمی و کیفی هستند و اساس این روش تصمیم گیري بر مقایسات زوجی نهفته است. به این صورت که تصمیم با فراهم آوردن درخت سلسله مراتبی آغاز می شود، سپس یک سری مقایسه های زوجی انجام گرفته و در آخر منطق فرایند تحلیل سلسله مراتبی به گونه ای ماتریس های حاصل از مقایسات زوجی را با یکدیگر تلفیق می سازد که تصمیم بهینه به وجود آید. نظر به اینکه بیشتر مقالات به صورت مقایسه بین شرایط مختلف مورد بحث می باشد ، استفاده از این نوع مدلسازی مورد توجه قرار گرفته و در بعضی مقالات علمی برای پیشبرد اهداف مد نظر از این روش استفاده می شود.[ 5] تا [ [8

معیارهای مطرح شده در این مقاله عبارتند از: 1- هزینه 2- زمان 3- طول اتصال 4- مقاومت 5- عبور دانه های شن در محل اتصال 6- ابزار مورد نیاز 7- ابعاد پروژه 8- استفاده از ابزار دوم براي اتصال 9- افراد مورد نیازکه در ادامه به نحوه مقایسه آنها اشاره می شود. وقتی پرسشنامه ای در اختیار شرکت های مجري این اتصالات  قرار داده شد ،معیارهای 1،2،6 برای هر نوع اتصال مشخص گردید. معیارهای بعدی بر اساس آزمایش و آیین نامه در ادامه مطرح شده اند که نتایج حاصله به صورت زیر به دست آمده است:

هزینه(قیمت تمام شده):در اتصال کوپلینگ به یک عدد کوپلر(عموما ساده ي راستگرد) و رزوه  هر سر میلگرد نیاز داریم ؛ در این روش دسترسی به آرماتورها مشکل شده و هزینه ها بیشتر می شوند. در اتصال فورجینگ به یک کپسول اکسیژن و استیلن ویک کارگر ماهر و دو کارگر ساده نیاز داریم. اتصال اورلپ با چشم پوشی از سیم هاي مصرفی براي اتصال ، هزینه ای ندارد. با در اختیار داشتن اطلاعات بالا ، هزینه  هر یک اتصال به صورت زیر محاسبه شده و در تحلیل AHP، مورد استفاده قرار می گیرد. در اتصال کوپلینگ هزینه و قیمت  کوپلر 47000 ریال و هزینه و قیمت  رزوه دو سر میلگرد 25 ،24000 ریال در نظر می گیریم. در اتصال فورجینگ برای میلگرد 70،25 جوش را می توان به ازای مصرف یک عدد کپسول استیلن 12 پوندي (به قیمت  400000 ریال) و نصف کپسول گاز اکسیژن 20 پوندی   (به قیمت  80000 ریال) انجام داد که دراین صورت داریم:

6286=440000/70   قیمت گاز مصرفی به ازاء هر سر جوش میلگرد 

اگر قیمت و هزینه یک کارگر ماهر روزمزد 500000 ریال و دو کارگر ساده هر کدام 350000 ریال در نظر بگیریم و با احتساب روز کاري 8 ساعته و بازده 30  درصدی کارگران:

144 = تعداد جوش در یک روز=60/(0.3*60*60*8)

8333=144/  (500000+700000)  =قیمت و هزینه کارگر برای هر سر جوش میلگرد

که در نهایت قیمت و هزینه کل هر سر جوش در روش فورجینگ برابر است با :                                                                                         ریال       14619   = 6286+8333

زمان:در اتصال کوپلینگ به طور متوسط 120 ثانیه براي رزوه ي دو سر میلگرد و 30 ثانیه بستن توسط کوپلر نیاز می باشد  که در مجموع 150 ثانیه زمان خواهد برد. در اتصال فورجینگ زمان اجرای هر اتصال 60 ثانیه در نظر گرفته شده است. در اتصال اورلپ ، زمان اجرا برابر 15 ثانیه است.

طول اتصال:در روش کوپلینگ حداقل 100 میلی متر ، در روش فورجینگ حداقل 50 میلی متر و در روش اورلپ حداقل 1000 میلی متر است.

این معیار، معیاری کمکی است. از این جهت که هر کدام از معیارهاي هزینه، زمان و عبور دانه هاي شن در محل اتصال به نوعی مرتبط با آن می باشند و استفاده از آن، به دلیل ارتباط این سه معیار، براي کاهش خطای مجازی است که تحلیل AHP تعیین کرده است.

مقاومت:طبق آزمایشاتی که در دانشگاه صنعتی شریف به شماره( 890104و تاریخ 18/02/1389  ( ودانشگاه امیر کبیر(به شماره 881098و تاریخ 09/12/1388) انجام شده است در تمامی نمونه ها شکست از میلگرد پایه بوده و هیچکدام نقطه اتصال نبوده است.

عبور دانه هاي شن در محل اتصال :همان گونه که در مقدمه نیز به آن اشاره شد ، در روش هاي کوپلینگ وفورجینگ به دلیل تراکم کم میلگرد در نقاط اتصال، دانه های شن می توانند به راحتی از بین آنها عبور می کنند اما در اتصال اورلپ به علت وجود تراکم زیاد میلگرد در محل های اتصال ، عبور دانه های شن مشکل می باشد و این عامل نقطه ضعفی براي اتصال اورلپ می باشد. به این دلیل که بتن به طور یکنواخت پخش نشده یا به خوبی ویبره نخواهد شد که منجر به کرمو شدن بتن می شود.

ابزارهاي مورد نیاز:در روش کوپلینگ فقط به دستگاه رزوه کن میلگرد و کوپلر نیاز می باشد. در روش فورجینگ به وسایلی همچون اره مخصوص برش میلگرد، گیره نگهدارنده میلگرد، سیلندر فشار، پمپ هیدرولیکی، لوله هاي اختلاط گاز، نازل دستگاه جوش و کپسول گاز نیاز می باشد  و در روش اورلپ به انبردست و قطعه ای سیم نیاز است.

ابعاد پروژه: در پروژه هاي کوچک به دلیل اقتصادی بودن طرح و به صرفه نبودن استفاده از روشهای کوپلینگ وفورجینگ ، معمولا از اتصال اورلپ استفاده شده و در پروژه های بزرگ( به دلیل موارد ذکر شده) از اتصالات کوپلینگ و فورجینگ استفاده می شود.

ابزار دوم براي اتصال :در اتصال کوپلینگ، قطعه دوم براي اتصال، کوپلر می باشد و در اتصال اورلپ به قطعه ای سیم نیاز می باشد و در اتصال فورجینگ از قطعه  دومی استفاده نمی شود. در انتها با مقایسه  سه روش اتصال بر اساس معیارهای ذکر شده، نمودار شکل 5 به وجود خواهد آمد.

محور عمودی در جدول زیر نشانگر برتری هر کدام از روشها در معیار مورد نظر و مستطیل های باریک نمایانگر وزن معیار مورد نظر هستند. 

 

نتایج حاصل از آنالیز معیارها براي سه روش اتصال اورلپ، کوپلینگ و فورجینگ

 

4- نتیجه گیری:

 

در انواع پروژه های عمرانی بنا بر اینکه کدام یک از معیارهای ذکر شده برای اتصال مهم باشند، یکی از روش های اتصال مقرون به صرفه و بهینه خواهد بود، به طور مثال:

اگر در پروژه ای فقط زمان اجرای پروژه مهم باشد (مدت زمان کمتر) :

در نمودار شکل 6 با بیشتر شدن وزن زمان یعنی اهمیت داشتن زمان، نتایج تغییر خواهد کرد و همانطور که مشاهده می شود به ترتیب روشهای اورلپ، فورجینگ وکوپلینگ بهینه می باشند. لازم به ذکر می باشد به دلیل اینکه هر کدام ازمعیارهای فوق بر دیگری تاثیر داشته و با احتساب خطای مجازی که نرم افزار دارد ، اگر وزن معیاری بنا بر ملموس ترشدن نتایج تغییر یابد، این تغییر وزن، بر روی وزن های سایر معیارها تاثیر خواهد گذاشت که به همین دلیل به عنوان مثال، وزن مقاومت در مراحل نتیجه گیری کمی متغیر می باشد.

نتایج حاصل از آنالیز معیارها بر اساس افزایش وزن زمان برای سه روش اتصال اورلپ، کوپلینگ و فورجینگ

 

اگر در پروژه ای دولتی که هزینه برای کارفرما چندان مهم نباشد:

در نمودار شکل 7 با کمتر شدن وزن هزینه، نتایج تغییر خواهد کرد و همانطور که مشاهده می شود به ترتیب روشهای فورجینگ، کوپلینگ و اورلپ بهینه می باشند.

نتایج حاصل از آنالیز معیارها بر اساس کاهش وزن هزینه براي سه روش اتصال اورلپ، کوپلینگ و فورجینگ

اگر در پروژه ای فقط مقاومت مهم باشد:

در نمودار شکل 8 با بیشتر شدن وزن مقاومت(به دلیل ملموس شدن برابري دو اتصال فورجینگ و کوپلینگ بر اثر وزن مقاومت،این وزن 100 در نظر گرفته شده است کما اینکه در وزن های کمتر مقاومت، همچنان دو روش فورجینگ و کوپلینگ نسبت به اورلپ به صرفه تر خواهند بود و تاثیری بر نتیجه ی به دست آمده نخواهد گذاشت ) ، همانطور که مشاهده می شود استفاده از روشهای کوپلینگ و فورجینگ نسبت به اورلپ ارجحیت خواهند داشت.

 

با آرمان سازه پدیده همراه باشید.

+ نوشته شده در سه شنبه هفدهم دی 1398 ساعت 12:30 توسط آرمان سازه پدیده بدون نظر

کوپلینگ و فورجینگ میلگرد

یک سازه تحت تاثیر مجموعه ای از نیروهای مختلف در شرایط گوناگون قرار می گیرد . این نیروهای وارده بر اساس طراحی سازه مورد نشر سطوح مختلفی از نیروهای کششی را به میلگرد های موجود در یک سازه بتن مسلح و یا بخش های بتنی یک سازه کلی وارد می اورند . با عنایت به این مهم اتصال میلگرد ها در یک سازه بتن مسلح و یا بخش های بتنی یک سازه کلی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشند .

استفاده از وصله های مكانیكی در آیین نامه ها و استانداردهای بین المللی مانند ACI-318 و همچنین در مبحث نهم مقررات ملی ساختمان توصیه گردیده است. با توجه به وجود مشكلات عدیده ی اجرایی در سازه های بتنی سنگین به دلیل استفاده از میلگردهای قطور، به كارگرفتن وصله های مكانیكی راه گشا بوده و علاوه بر ایجاد وصله مطمئن، سایر مشكلات جانبی مرتبط با تراكم آرماتور در سازه های بتنی را نیز برطرف می نماید. علاوه بر این در هر سازه بتنی در حدود 15% آرماتور مصرفی به صورت وصله پوششی در بتن باقی می ماند. با استفاده از اتصالات مكانیكی نه تنها از باقی ماندن آرماتور به صورت مهار پوششی آرماتور جلوگیری می گردد، بلكه ضایعات آرماتور نیز به حداقل كاهش می یابد.

 

وصله مکانیکی (Mechanical Splice) یک قطعه مکانیکی  برای ایجاد اتصال بین دو میلگرد است که این امکان را برای آماتور فراهم میکند که در ناحیه ی اتصال نیز رفتاری مانند میلگرد یکپارچه داشته باشد. سهولت استفاده، قابلیت اطمینان، تمامیت ساختاری، و حداقل ازدحام میلگرد مزایای استفاده از  سیستم اتصال مکانیکی هستند.سیستم وصله مکانیکی نیازهای مخاطبین خود را تحت کشش، فشرده سازی و بارگذاری های چرخه ای را برطرف می‌کند. اتصال مکانیکی بهینه‌ترین نوع ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اتصال میلگرد
است و تمامی ضوابط و مقررات آیین نامه های ملی و بین المللی را ارضا می‌نماید.

 

 

جوش سر به سر یا فورجینگ  از روش های جوشکاری با گاز اکسی استیلن میباشد که در آن دو سر میلگرد جهت اتصال در وضعیت دمایی پایین تر از دمای ذوب قرار گرفته و توسط فشار وارده درهم ادغام میشوند. در این روش حرارت حاصله جهت رسیدن به این دما ناشی از سوختن گاز اکسیژن و استیلن در مشعلی است که چند خروجی شعله جهت یکنواخت کردن حرارت در کلیه سطوح مقطع گرد میلگرد حاصل می شود . این روش از روش های جوشکاری ذوبی کامل به حساب نمی اید بلکه نوعی روش جوشکاری فاز جامد می باشد که عمل اتصال را بدون ذوب کردن کامل فلز پایه انجام می دهد .

+ نوشته شده در سه شنبه هفدهم دی 1398 ساعت 12:12 توسط آرمان سازه پدیده بدون نظر

آشنایی با انواع رزوه و آشنایی با آنها
از نظر مهندسی و ابزاری، بیش از 125 نوع رزوه وجود دارد که آشنایی با 30 نوع از آنها برای صنعتگران کافی است. اتصالات مکانیکی مانند پیچ ها دارای رزوه خارجی بوده و مهره ها و سوراخ های رزوه شده دارای رزوه داخلی هستند. رزوه از سه قسمت ریشه، قله و پهلو تشکیل شده است و زاویه معمول هر رزوه در سیستم متریک، 60 درجه است.
نری و مادگی

هر مجموعه ای که به صورت خارجی و داخلی باشد را اصلاحا نری و مادگی تعریف میکنیم ، برای مثال پیچ یک رزوه ی خارجی است در حالی که مهره یک رزوه ی داخلی است.
چپ گرد و راست گرد

اگر مهره را بتوان در جهت عقربه های ساعت حول پیچ چرخاند و محکم نمود، پیچ را راست گرد (Right-hand) گویند و اگر مخالف جهت عقربه های ساعت باشد، چپ گرد (Left-hand) گوییم. اغلب پیچ ها، راست گرد هستند مگر در موارد خاص مانند پدال دوچرخه که با رزوه چپ گرد ساخته شده و هرچه پدال بیشتر می چرخد، پیچ محکم و ایمن تر می گردد. در صورت چپ گرد بودن رزوه، تولید کننده باید توسط درج فلشی بر روی گل پیچ و یا مهره آنرا مشخص نماید.
طراحی دنده ها

دنده ها از نظر طاحی به دو دسته ی موازی و مخروطی تقسیم ؛ در اتصال با دنده‌های موازی، آب‌بندی توسط رزوه‌ها انجام نمی‌شود بلکه وظیفه جلوگیری از نفوذ روغن و نشتی بر عهده انواع اورینگ‌ یا واشر‌های تخت می‌باشد. در اتصالات با دنده‌های مخروطی، دنده‌ها علاوه بر نگه‌داری اتصال وظیفه آ‌بندی رانیز برعهده دارند. اتصال با دنده‌های موازی به صورت متداول مورد استفاده قرار می‌گیرند. این اتصالات نیاز به گشتاور کمتری برای نصب، نسبت به اتصالات مخروطی دارند. این امر باعث حذف امکان ایجاد اعوجاج و ترک در پوسته قطعات هنگام سفت کردن اتصال می‌شود. اتصالات با دنده مخروطی برعکس اتصالات موازی ممکن است بر اثر لرزش به مرور زمان شل شده و ایجاد نشتی نمایند. اتصالات با دنده‌های موازی هنگام نصب تغییر شکل نمی‌دهند و امکان استفاده مجدد آن‌ها وجود دارد در حالی که اتصالات مخروطی برای استفاده مجدد محدودیت دارند.
گام یا دنده در هر اینچ (TPI)

در پیچ های چند راهه به فاصله دو دنده ی متوالی و یا میزان پیشروی طولی پیچ در اثر چرخش یک دور کامل را گویند.

قطر

برای مشخص کردن قطر بزرگ از نوک دنده ها و برای مشخص کردن قطر کوچک از شیار دنده ها استفاده میکنیم.
قطر گام فاصله بین دو لبه جانبی یا فاصله بین دو خط مرکزی پروفیل می باشد.
زاویه جانبی دنده ها

 

به زاویه ی بین خط وال تاج و ریشه با خط عمود بر محور رزوه زاویه ی جانبی گوییم. در دنده های مخروطی زاویه ی مخروطی نیز وجود دارد و این زاویه بین مخروط و محور پیچ است.

+ نوشته شده در سه شنبه هفدهم دی 1398 ساعت 11:53 توسط آرمان سازه پدیده بدون نظر

صنعت ساخت و ساز

صنعت ساخت و ساز و پروژه‌های عمرانی بخش اعظمی از بودجه کشور را به خود اختصاص داده است. به علت  محدود بودن معادن و منابع فولاد لازم است  از تمام راههای موجود برای استفاده درست و مفید از معادن محدود فولاد استفاده کرد. یکی از راهها  ، ساخت به صورت اسکلت بتنی است.حال به بررسی معایب این نوع سازه بتنی میپردازم:

 

معایب سازه بتنی

در اسکلت‌های بتنی مصرف فولاد کمتر از اسکلت فولادی است و درنتیجه  هزینه ساخت سازه بسیار ارزان‌تر است. از سوی دیگر ساخت به روش بتنی معایبی با وجود هزینه کمتر معایبی نسبت به اسکلت فلزی دارد که سازندگان را به ساخت با اسکلت فولادی ترقیب می‌کند. از عمده‌ترین این معایب می‌توان به سرعت کم اجرا به علت طی کردن مراحل زیادی  مث (مانند آرماتوربندی، قالب بندی، بتن ریزی و بازکردن قالب ها )ااشاره کرد. از طرف دیگر ابعاد ستون ها در سازه بتنی بزرگتر از اجرای سازه با اسکلت فولادی است، و این امر موجب بروز ایراداتی از جنبه معماری در سازه می شود. حال اگر این مشکلات به نحوی قابل حل باشد، بهترین روش برای ساخت اسکلت بتنی می‌باشد.

 

 

راه حل چیست؟

وصله مکانیکی

همانطور که ذکر شد عمده ترین مشکل  سازه‌های بتنی، سرعت پایین اجرای ساختمان بتنی و ابعاد ستون‌ها ست. یکی از ابزارهایی که با استفاده از آن هر دو مشکل به طور هم‌زمان حل می‌شود، وصله مکانیکی یا کوپلر است که در عامه به آن کوپلینگ هم گفته می شود. طبق بند 20-5-2-2 آیین‌نامه ACI 318 در صورت استفاده از وصله‌مکانیکی مساحت آرماتور می‌تواند به جای 3 درصد مساحت مقطع، 5/4 درصد آن را تشکیل دهد. به عنوان مثال اگر در طراحی یک ستون ابعاد ستون 100 سانتی‌متر در 100 سانتی‌متر محاسبه شود، با در نظر گرفتن وصله مکانیکی در طراحی ابعاد به 80 سانتی‌متر کاهش پیده می‌کند. به عبارت دیگر در طراحی با در نظر گرفتن کوپلر ابعاد ستون‌ها 20 درصد و مساحت آنها 36 درصد کاهش پیدا می‌کند.

کوپلر چگونه به ساخت سازه بتنی کمک می کند؟

با استفاده  از کوپلر در مرحله آرماتوربندی سرعت اجرا بسیار افزایش پیدا می‌کند. از آنجا که با استفاده از وصله مکانیکی شبکه آرماتور از بتن مستقل می‌باشد مراحل قالب بندی و آرماتوربندی بسیار سریع‌تر انجام می‌شود. کوپلر این اجازه را نیز به مجری می‌دهد تا مقاطع تیر و ستون را به صورت پیش‌ساخته در کارگاه ساخته و به صورت درجا در محل پروژه بتن‌ریزی کند. در این روش مراحل رزوه‌ زنی و بستن شبکه‌ آرماتور تیر و ستون به وسیله دستگاههای CNC در کارگاه دقیقا مطابق با نقشه اجرایی سازه ساخته شده و به محل پروژه حمل می‌شود. در محل این مقاطع به وسیله جرثقیل در محل خود قرار می‌گیرد و به وسیله وصله مکانیکی به هم بسته شده و بتن ریزی به سرعت انجام می‌شود. در این روش مدت زمان مورد نیاز برای آرماتوربندی تقریبا حذف می‌شود. خوشبختانه زیرساحت های این روش که به سازه بتنی پیش ساخته معروف است، اخیرا در کشور توسط صنایع ساختمان سپهر فراهم شده است که می‌تواند تحول عظیمی در صنعت ساختمان کشور ایجاد نماید.

+ نوشته شده در سه شنبه هفدهم دی 1398 ساعت 11:40 توسط آرمان سازه پدیده بدون نظر